ČSÚ: Podíl uživatelů chytrých mobilů stoupl na 81 procent

foto Ilustrační foto - Chytrý telefon Motoroly Moto X.

Praha - Chytrý mobilní telefon používá 81 procent Čechů starších 16 let, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2018. Využívání tlačítkových mobilů bez operačního systému naopak ve stejném období kleslo z 39 procent na 19 procent populace. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu na dnešní tiskové konferenci.

Internet na mobilním telefonu má 77 procent lidí, což je o 65 procentních bodů více než před deseti lety. V Evropě nejvíce využívají internet v mobilu ve Španělsku, Irsku a Švédsku, kde podíl uživatelů přesahuje 90 procent, naopak nejméně je to v Bulharsku, Chorvatsku a Řecku s podílem okolo 70 procent.

Chytrý mobilní telefon používá 81 procent Čechů starších 16 let, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2018. Využívání tlačítkových mobilů bez operačního systému naopak ve stejném období kleslo z 39 procent na 19 procent populace. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu na dnešní tiskové konferenci.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku celkově používalo v Česku internet 85 procent lidí starších 16 let a 61 procent přes něj také nakupovalo. Spolu s rozšířením chytrých telefonů roste i vybavenost domácností zařízeními, která lze přes chytré telefony ovládat. Například vybavení domácností chytrou televizí s připojením k internetu vzrostlo za poslední dva roky z 34 na 44 procent.

Domácí spotřebiče, které se ovládají přes aplikaci v telefonu, využívá osm procent domácností. Stejný podíl používá také zabezpečovací zařízení připojená na internet. Šest procent domácností pak přes aplikace ovládá chytrá topení nebo chytrá světla. "V případě chytrých zařízení zaznamenáváme vyšší podíly ve vybavenosti u domácností s dětmi do 15 let a u mladých domácností, kde je například chytrou televizí vybaveno již více než 60 procent z nich,“ uvedla Eva Myšková Skarlandtová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku celkově používalo v Česku internet 85 procent lidí starších 16 let a 61 procent přes něj také nakupovalo. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu na dnešní tiskové konferenci.

Internetové bankovnictví používá v Česku 71 procent osob. Do služeb veřejné správy se pomocí přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví připojilo 23 procent osob. Nejvíce využívali bankovní identitu lidé ve věku 25 až 54 let. Alespoň jednou během sledovaných tří měsíců použila svou bankovní identitu třetina z osob v tomto věku.

ČSÚ: Nákupy přes internet v zemích EU

Na internetu nakupuje 61 procent lidí starších 16 let. Nejčastější položkou nákupů je oblečení. Ve druhém čtvrtletí letošního roku si ho on-line koupilo 39 procent osob. Hotové jídlo si on-line objednává 22 procent lidí. Stejný podíl osob sleduje videa na zpoplatněných streamovacích platformách. Právě streamování placených videí zaznamenává v posledních několika letech boom. Za poslední dva roky vzrostl počet předplatitelů na dvojnásobek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď