Průmysl zmírnil pokles, stavebnictví se propadlo

foto Vývoj průmyslové výroby od června 2019 do června 2020 (meziroční indexy, očištěno o kalendářní vlivy).

Praha - Průmyslová výroba v Česku zpomalila v červnu meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby aut, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Zatímco situace v průmyslu se podle statistiků po výrazném poklesu způsobeném koronavirovou krizí stabilizuje, propad stavebnictví pokračuje. V červnu klesla stavební výroba meziročně o 11,5 procenta. Podle expertů to byl nejhorší výsledek za sedm let. Statistici dnes zveřejnili také údaje o kondici zahraničního obchodu Česka. Jeho červnový přebytek 34,1 miliardy Kč byl ve sledovaném měsíci historicky nejvyšší.

Průmyslová produkce v Česku stoupla v červnu oproti předchozímu měsíci o 13,4 procenta. "V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem podle něj povzbudila výroba aut, což pomohlo i producentům dílů pro automobilový průmysl.

Podle ekonomů oslovených ČTK jsou červnová data o kondici českého průmyslu nad očekávání dobrá a stav průmyslu se bude zlepšovat. "Celkově červnový vývoj v tuzemském průmyslu vnímám coby příslib dalšího zlepšování situace ve zbytku letošního roku, jakkoliv výroba bude meziročně velmi pravděpodobně i nadále klesat," domnívá se hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se objem průmyslové výroby do konce roku na předkoronavirovou úroveň pravděpodobně nedostane.

Vývoj stavební výroby od června 2019 do června 2020 (meziroční indexy, očištěno o kalendářní vlivy). Výrazně pesimističtější jsou údaje ČSÚ o červnovém vývoji stavebnictví. Jeho meziroční pokles zrychlil z květnových 7,7 procenta na 11,5 procenta v červnu. Je to nejhorší výsledek od poloviny roku 2013, řekl ČTK analytik Komerční banky František Táborský.

Podle odborníků je současným problémem oboru mimo jiné nedostatek pracovníků, sektor také trpí negativním vývojem celé ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru. Analytik ČSOB Petr Dufek je přesto poměrně optimistický. "Zakázek je sice méně, na druhou stranu jsou zase větší, a to především v případě pozemního stavitelství. Podaří-li se zajistit si zaměstnance a udržet tok peněz z veřejných rozpočtů, může stavebnictví dál přispívat ke stabilizaci ekonomiky," domnívá se Dufek.

Očekávání analytiků předčil dnes zveřejněný výsledek zahraničního obchodu za červen. Jeho přebytek meziročně stoupl o 17,6 miliardy korun na 34,1 miliardy Kč. "Za relativně dobrým výsledkem stojí především růst přebytku bilance motorových vozidel o devět miliard korun," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Druhým faktorem, který k pozitivnímu výsledku přispěl byl nižší deficit bilance s ropou a zemním plynem.

Odklady firemních investic budou podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové i nadále tlačit importy na nižší úroveň. V následujících měsících by se podle ní měla ale situace v zahraničním obchodě dále zlepšovat. Projevit by se měl především oživený automobilový průmysl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď