ČSÚ popřel kybernetický útok, preventivně omezil přístup ze zahraničí

foto Budova ČSÚ (Český statistický úřad) v ulici Na padesátém u stanice metra Skalka.

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) odmítl informaci oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen, která dnes uvedla, že jeho web čelí DDoS útoku. Stránky v minulých dnech zaznamenaly zvýšený počet přístupů, který stále trvá. Z preventivních důvodů proto ČSÚ omezil přístup ze zahraničí, uvedl mluvčí Jan Cieslar.

Dodal, že ČSÚ bezpečnost svých webů průběžně zajišťuje ve spolupráci s dodavateli a situaci v kyberprostoru pečlivě monitoruje. "V případě potřeby jsme připraveni přijmout další nezbytná opatření," ujistil mluvčí.

Podle informací, které zveřejnil Avast Threat Labs na twitteru, čelily útoku internetové stránky ČSÚ i web volby.cz, na němž úřad zveřejňuje výsledky voleb. "Za zahlcovacími DDoS útoky stojí softwarový nástroj DDosia, který je dílem již známé proruské hackerské skupiny NoName(057)16. Ti v minulosti prostřednictvím DDoS útoků napadali weby zemí podporujících Ukrajinu a včera i weby dvou českých prezidentských kandidátů," uvedl analytik malwaru ze společnosti Gen Martin Chlumecký.

V souvislosti s prezidentskými volbami ČSÚ tento týden uvedl, že prezentace volebních výsledků a zpracování výsledků voleb jsou dva naprosto oddělené procesy. Případná nedostupnost webu volby.cz neovlivní volební proces, ani zpracování výsledků hlasování.

"Český statistický úřad zasílá výsledky voleb po zvláštní vyhrazené lince také médiím, která se k této službě předem přihlásila. V případě výpadku prezentačního webu volby.cz, ať již z důvodu technické závady či zlého úmyslu, mohou uživatelé získávat průběžné informace prostřednictvím televize, rozhlasu a zpravodajských serverů," uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

V pátek čelily hackerským útokům weby prezidentských kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. Terčem kyberútoků byl od čtvrtka také web ministerstva zahraničí. Nebyly ale úspěšné a neměly dopad na bezpečnost dat, řekla ČTK mluvčí úřadu Mariana Wernerová. I za těmito útoky stál podle Avastu software hackerů ze skupiny NoName(057)16.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď