Spotřebitelské ceny v červnu stouply o 2,6 procenta

foto Přírůstek indexu spotřebitelských cen podle klasifikace COICOP - vývoj od června 2017 do června 2018.

Praha - Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny rostly takovým tempem jako letos v červnu loni v listopadu. V červnu zdražily především pohonné hmoty a elektřina, ale také nájmy. Naopak levnější bylo telefonování, oděvy a teplo. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici zrychlení inflace očekávali na 2,5 procenta. Červnová meziroční inflace byla o 0,7 bodu vyšší než odhady ČNB.

Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Lukáše Kovandy se inflace "utrhla ze řetězu". Nelze podle něj vyloučit, že Česká národní banka brzy opět zasáhne a zvýší základní úrokovou sazbu. "Nečekaně silným proinflačním činitelem je ovšem také oslabování koruny vůči klíčovým světovým měnám, zejména dolaru a euru, které započalo v polovině dubna a zatím jej nezvrátilo ani poměrně nečekané červnové zvýšení základní úrokové sazby ČNB," zmínil Kovanda. Slabší koruna přispívá k růstu korunové ceny pohonných hmot.

Pohonné hmoty proti loňsku zdražily o 10,5 procenta, elektřina o 5,1 procenta. Nájemné z bytu bylo o 3,1 procenta dražší než loni v červnu. Z potravin podražila především vejce o 18,1 procenta a máslo o 10,9 procenta. Dražší bylo i ovoce a zelenina.

Zlevnění bylo proti loňsku patrné u telefonních služeb, jejichž ceny klesly o 1,7 procenta. Oděvy byly levnější o 1,7 procenta. Co se týče bydlení, méně peněz lidé platili za plyn (0,8 procenta) a teplo a teplou vodu (0,2 procenta).

Proti květnu se ceny podle ČSÚ zvýšily o 0,4 procenta. Opět se na tom podepsaly hlavně ceny pohonných hmot, které rostly třetí měsíc. V červnu stouply o 3,3 procenta. Nafta byla s průměrnou cenou 32,36 koruny za litr nejvyšší od července 2015. Benzin motoristé tankovali v průměru za 33,12 Kč/l, což bylo nejdráže od prosince 2014, upozornili statistici. Ceny dovolených s komplexními službami vyšly proti květnu o 3,7 procenta dráž.

Mezi potravinami zdražily za měsíc sýry a tvaroh o 1,7 procenta a vejce o pět procent. Ceny brambor vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané stouply o 28,3 procenta. Naopak levnější bylo v červnu ve srovnání s květnem pivo, které zlevnilo o 1,9 procenta, a lihoviny.

Podle údajů serveru Patria koruna na data o inflaci reagovala oslabením vůči euru na 25,92 Kč/EUR. V úterý zavírala obchodní den na 25,86 Kč/EUR.

Analytici: Růst cen zv červnu zrychloval třetí měsíc v řadě

Zrychlování růstu cen pokračovalo v červnu třetí měsíc v řadě, inflace byla podle analytiků oslovených ČTK nejvyšší od loňského listopadu. Důvodem jejího nárůstu jsou hlavně ceny elektřiny, benzinu, brambor a másla. Vývoj inflace tak podle nich nahrává rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

"Inflace se v červnu podle očekávání vyhoupla na letošní maximum, ovšem již třetí měsíc v řadě byl její růst rychlejší, než činil konsensus na trhu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Na zrychlení meziroční inflace měly podle něj zásadní vliv ceny pohonných hmot, kde kombinace jejich poklesu loni v červnu a čerstvého zdražování zvedla jejich meziroční přírůstek již do dvouciferných hodnot.

Inflace v červnu vystřelila na svou nejvyšší hodnotu od loňského listopadu, doplnil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Průměrná cenová hladina meziměsíčně vzrostla o 0,4 procenta. Koruna na vyšší čísla překvapivě skoro vůbec nereagovala. Po zpomalení na konci roku se podle něj zdálo, že rapidně rostoucí mzdy se výrazněji nepropisují do cenového vývoje. Květen a červen však ukazují, že šlo pouze o zpoždění. Rostoucí mzdy podle všeho již inflaci podporují, podotkl.  

Analytik společnosti Deloitte David Marek označil za příčiny červnového zvýšení inflace elektřinu, benzín, brambory a máslo. "Žádné velké drama ve vývoji inflace se nekoná, v příštích měsících by se měla inflace udržet mezi dvěma až třemi procenty," odhadl.

Současné zrychlení spotřebitelské inflace podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb už na nejbližším srpnovém jednání České národní banky. Měnové podmínky se od konce června, kdy centrální banka naposled zvýšila sazby, spíše uvolnily. Koruna od té doby oslabila k úrovni 26,0 Kč za euro a inflace ukazuje potřebu dalšího zchlazení ekonomiky. Pro korunu je tak dnešní statistika inflace pozitivní zprávou, dodal.

Červnová hodnota inflace bude podle Rožumberského pravděpodobně jejím letošním vrcholem. Efekt růstu cen ropy na ceny pohonných hmot v Česku se pomalu vyčerpává a už v červenci také opustí bázi silný nárůst cen potravin ve stejném měsíci loňského roku. Inflace se však i nadále bude držet nad dvouprocentním cílem ČNB, poznamenal. Táborský pro rok 2018 odhadl průměrnou míru inflace ke dvěma procentům.

Červnová meziroční inflace byla o 0,7 bodu vyšší než odhady ČNB

 

Červnová meziroční inflace byla o 0,7 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zrychlil na 2,6 procenta z květnových 2,2 procenta.

Vyšší inflace byla podle Holuba zapříčiněna souběhem odchylek skutečnosti od predikce směrem nahoru u všech složek spotřebitelského koše s výjimkou dopadů změn nepřímých daní. Z více než dvou třetin se na celkové odchylce podílel vyšší než očekávaný meziroční růst cen pohonných hmot a cen potravin, tedy dvou tradičně kolísavých položek. Zbývající část odchylky byla dána proti prognóze mírně vyšší jádrovou inflací a meziročním růstem regulovaných cen.

"Zveřejněná data představují proinflační riziko stávající prognózy ČNB," uvedl Holub. Podle prognózy zůstávají domácí inflační tlaky silné. Projevuje se v nich výrazná mzdová dynamika v podmínkách rychlého růstu české ekonomiky. Tyto tlaky se sice budou postupně zmírňovat, slábnout však bude i protiinflační působení dovozních cen.

Rychle také odeznívá vliv předchozího posílení kurzu koruny. Obrat ve vývoji měnového kurzu ke slabším hodnotám je přitom druhým významným proinflačním rizikem aktuální prognózy ČNB, které bankovní rada zohlednila ve svém červnovém rozhodnutí o zvýšení měnověpolitických úrokových sazeb, upozornil Holub.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď