Přebytek zahraničního obchodu v lednu klesl na 12,1 miliardy Kč

foto Vývoj zahraničního obchodu ČR od ledna 2018 do ledna 2019.

Praha - Zahraniční obchod ČR v lednu skončil v přebytku 12,1 miliardy korun, meziročně tak byl nižší o 7,7 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnilo zejména prohloubení schodku u obchodování s počítači a elektronickými přístroji a dále s ropou a zemním plynem. Naopak kladně se na výsledku odrazila mimo jiné lepší bilance obchodu s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Podle předběžných dat Eurostatu se Česká republika v roce 2018 umístila na pátém místě z deseti zemí EU, u nichž převažoval vývoz nad dovozem. Oproti roku 2017 si tak o příčku polepšila," uvedla k lednovému obchodování Česka s cizinou vedoucí oddělení výstupů statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Marcela Sládková.

Vývoz v lednu vzrostl meziročně o 1,4 procenta na 306 miliard korun a dovoz o 4,2 procenta na 293,9 miliardy Kč.

Na lednové obchodní bilanci se nepříznivě podepsal výsledek obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji, které meziročně vykázalo o 5,7 miliardy korun vyšší schodek. O 1,6 miliardy korun se prohloubil také schodek u obchodu s ropou a zemním plynem. Obchod s motorovými vozidly pak zaznamenal o 1,9 miliardy nižší přebytek.

Naproti tomu příznivě se na celkovém saldu odrazila zejména o dvě miliardy lepší bilance ostatních dopravních prostředků a o 1,2 miliardy nižší schodek u obchodování se základními kovy.

Obchod se státy EU v lednu vykázal meziročně o 4,8 miliardy vyšší přebytek, činil 72,5 miliardy korun. U obchodování se státy mimo unii se zvětšil schodek o 12,4 miliardy na 58,5 miliardy Kč.

Analytici: Lednový obchodní přebytek je nejnižší od roku 2013 

Lednový přebytek českého zahraničního obchodu 12,1 miliardy Kč je podle analytiků nejslabší výsledek prvního měsíce roku od roku 2013. Někteří z nich míní, že jde o jedno z prvních čísel naznačujících zpomalení růstu ekonomiky.

"Aktuální čísla o vývoji zahraničního obchodu jsou jedním z prvních letošních signálů indikujících dopad zhoršených zahraničních podmínek na českou ekonomiku. Když ponecháme stranou měkké indikátory v podobě podnikatelských nálad nebo indexů nákupních manažerů, jde o jedno z prvních čísel naznačujících zpomalení růstu ekonomiky," uvedla analytička ČSOB Irena Procházková.

Česká ekonomika nemůže zůstat imunní vůči zhoršující se situaci ve svém okolí, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Export tedy bude podle něj velmi pravděpodobně letos v české ekonomice brzdou. Dobrou zprávou nicméně je, že se zatím neobjevují náznaky krize, poptávka jeví pouhé cyklické zpomalování, podotkl.

"Rekordní hodnotu vývozu, kterou jsme mohli vidět v loňském roce, se již tento rok zřejmě nedočkáme," doplnila analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Za oslabením stojí již známé faktory, výrazné zpomalení ekonomiky Německa, největšího obchodního partnera, nejistota ohledně načasování a způsobu odchodu Velké Británie z EU či hrozba uvalení amerických cel na evropský dovoz automobilů a jejich součástek.

Důvodem zhoršení bilance je také výraznější meziroční růstová dynamika dovozu než vývozu. K takovému stavu podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy značně přispívá rostoucí kupní síla Čechů, v jejímž vzestupu se stále odráží loňský nejrychlejší růst reálných mezd od roku 2002.  Rostoucí kupní síla zesiluje také poptávku po dováženém zboží, například po elektronice a komunikačních technologiích typu mobilních telefonů, poznamenal.

Bilanci negativně ovlivnilo zejména prohloubení schodku u obchodování s počítači a elektronickými přístroji a dále s ropou a zemním plynem. Naopak kladně se na výsledku odrazila mimo jiné lepší bilance obchodu s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola.

Každý ze zmíněných faktorů vypovídá podle Sobíška o momentální kondici české ekonomiky, byť spolu nesouvisí. Zvýšený dovoz elektroniky interpretuje jako začátek normalizace výrobního cyklu v tomto odvětví, které bylo zřejmě poznamenáno na přelomu roku zvýšenou mezinárodní nejistotou. Předpokládá, že v únoru toto odvětví vygeneruje vyšší přebytek než loni. Ve výrobě dopravních prostředků naopak normalizace s novým rokem nenastala. "Poptávka neznamená žádnou katastrofu, zůstává však meziročně nižší a nevidíme známky, že by se toto mělo v dohledné době změnit," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď