Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

foto Výrobní linka v automobilce - ilustrační foto.

Praha - Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

"Jakkoliv byl celkový růst cen průmyslových výrobců v květnu nad očekáváním trhu a též nad očekáváním ČNB, tak struktura ukazuje, že zrychlení cenového růstu se zdaleka netýkalo všech odvětví a v tomto smyslu byl vývoj méně dramatický, než naznačuje souhrnný výsledek," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by ale dnešní data mohla přimět váhající členy bankovní rady ČNB spíše k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb, tedy již příští týden. "Naše prognóza cen průmyslových výrobců pro letošek ukazovala zvýšení o 3,3 procenta, přičemž hlavním tahounem je vyšší cena ropy. Nicméně dosavadní vývoj ukazuje spíše k celoročnímu tempu poblíž 4,5 procenta," uvedl.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně, jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta, nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily téměř o procento.

V zemědělství zrychlil meziroční nárůst cen na 4,4 procenta z dubnových 1,3 procenta. V rostlinné výrobě ceny stouply o 10,4 procenta, v živočišné výrobě naopak klesly o 1,5 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ v květnu meziročně zvýšily o 2,7 procenta, v dubnu rostly o dvě desetiny procentního bodu pomaleji. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v květnu meziročně vyšší o 7,8 procenta.

Zrychlil také meziroční růst cen tržních služeb pro podniky na květnových 1,1 procenta z 0,8 procenta v dubnu. Nejvýrazněji zdražily služby v oblasti zaměstnání a za bezpečnostní a pátrací služby, snížily se ceny za informační služby a za reklamní služby a průzkum trhu.

Ve srovnání s dubnem se v průmyslu ceny zvýšily o 0,9 procenta, podobně jako v meziročním srovnání hlavně u kovů a chemických látek. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,9 procenta vlivem zdražení olejnin, drůbeže a jatečních prasat. Stavební práce proti dubnu zdražily odhadem o 0,3 procenta, ceny tržních služeb pro podniky se nezměnily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď