ČSSZ chystá výměnu systému pro vyřizování penzí

foto Důchodci, senioři - ilustrační foto.

Praha - Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů. Chce na to získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekl šéf ČSSZ František Boháček. Podle něj by nový systém měl mimo jiné zajistit včasné vyřizování. Na rozhodnutí o důchodu má správa podle zákona tři měsíce. Víc než 90 dnů teď čeká na rozhodnutí 18.000 žádostí. Boháček uvedl, že by se měl úřad do konce června dostat do zákonných lhůt.

"Pro nás je klíčové, abychom co nejdříve nahradili náš stávající 40 let starý systém, ve kterém se programuje v jazyce COBOL. Máme na to už jen velmi malou skupinu zaměstnanců, nikdo jiný nám to dneska programovat v podstatě není schopen. Je to velmi nepříjemné. Bohužel jsme v situaci, kdy se historicky příliš mnoho času nevěnovalo tomu, aby se ten systém vyměnil," uvedl Boháček. Podle něj má úřad připravený projekt s plánem výměny v postupných krocích. Získat na něj chce peníze z Národního plánu obnovy. "Zatím je to na dobré cestě. Je to projekt na deset let. První fáze by měla trvat zhruba dva roky. Mělo by to pomoci zvládat situaci lépe," řekl šéf správy. Zdůraznil, že pro výměnu systému je ale zásadní, aby byl úřad "bez restů".

Sociální správa čelí od podzimu náporu. Celkem dostala podle Boháčka loni za poslední čtvrtletí téměř 120.000 žádostí o předčasný důchod. Část lidí si tehdy výplatu odložila a nyní žádá ještě o přepočítání částky. Od ledna se vyplácí také výchovné. O ně požádalo dosud 51.000 mužů a nově teď také žen, které se chystají do důchodu. Loni pracovníci řešili i dvě mimořádné valorizace kvůli inflaci. Úřad tak před pár týdny oznámil, že se doba vyřizování důchodu prodloužila a překračuje zákonnou lhůtu. V průměru tehdy trvala 99 dnů.

Podle ředitele bylo minulý týden žádostí o důchod, které nebyly přes tři měsíce vyřízené, 22.000. Z nich 18.000 se týkalo předčasných důchodů. Tento týden evidoval úřad 18.000 žádostí po zákonné lhůtě, z nich 14.000 o předčasnou penzí. "Máme strategii jak situaci vyřešit, abychom se ideálně do konce června dostali do stavu, kdy budeme schopni drtivou většinu žádostí vyřizovat v zákonné lhůtě," uvedl šéf ČSSZ. Podle něj se zapojili úředníci z jiných pracovišť. Počet těch, kteří penze vyřizují, se tak navýšil o 70 procent. Agenda se z centrály přesunula do poboček.

Podle poslance opozičního hnutí ANO Igora Hendrycha mohlo vedení resortu práce a úřadu situaci částečně předvídat. Uvedl, že samo ministerstvo poukazovalo loni na výhodnost předčasných penzí. Vyzval ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k přijetí politické odpovědnosti.

Jurečka se ohradil proti tomu, že by předčasné důchody propagoval. Podle něj jeho resort jen odpovídal na dotazy. Za potíže, které lidé kvůli zpoždění mají, se omluvil. Podotkl, že digitalizaci úřadu nemohl v předchozích letech ovlivnit. "Ale nevymlouvám se, nesu na tom svůj díl politické spoluzodpovědnosti," řekl ministr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď