ČSSD v referendu schválila vstup do vlády, Babiš to uvítal - videozáznam

foto Předseda ČSSD Jan Hamáček (uprostřed) hovoří na tiskové konferenci po jednání předsednictva sociální demokracie 15. června 2018 v Lidovém domě v Praze. Hamáček oznámil, že ČSSD v referendu schválila vstup do vlády s ANO. Vlevo je místopředseda Jiří Zimola a vpravo místopředsedkyně Jana Fialová.

Praha - ČSSD má vstoupit do vlády s hnutím ANO, kterou by měli tolerovat komunisté. Ve stranickém referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci 58,53 procenta hlasujících, 40,20 procenta se vyslovilo proti. Výsledky hlasování uvítal designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). V sobotu se setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a v neděli předá prezidentovi Miloš Zemanovi na zámku v Lánech seznam navrhovaných ministrů. Sněmovní hlasování o důvěře vládě by se mohlo podle Babiše uskutečnit ve středu 11. července. Komunisté by o své toleranci kabinetu měli definitivně hlasovat za dva týdny.

Do hlasování se v ČSSD zapojilo 11.404 lidí, což jsou bezmála dvě třetiny členů. Hamáček účast ocenil. Proti zapojení ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Nejvyšší podporu naopak vláda s ANO získala na Vysočině (76,53 procenta) a ve Středočeském kraji (76,28).

Videozáznam TK vedení ČSSD k výsledkům stranického referenda:

Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Hamáček by měl řídit ministerstvo vnitra, dnes vedení ČSSD o dříve schválených jménech znovu nediskutovalo. Babišovi tak navrhne na ministerstvo práce a sociálních věcí bývalého náměstka Petra Krčála, na zemědělství šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana a na kulturu olomouckého primátora Antonína Staňka. Šéfem diplomacie by měl být podle ČSSD europoslanec Miroslav Poche, k němuž má vážné výhrady Zeman. "Já to určitě projednám s panem Hamáčkem a panu prezidentovi ten návrh předložím," uvedl Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 15. června 2018 v Praze vyjádřil k výsledkům referenda ČSSD o vládě. Představitelé sociální demokracie oznámili, že strana v referendu schválila vstup do vlády s ANO. Premiér v reakci na výsledek referenda ČSSD novinářům řekl, že vláda může být úspěšná, pokud dostane důvěru. Babiš uvedl, že bude měřit každému ministrovi stejným metrem a bude se zasazovat o to, aby vláda prosadila programové prohlášení. S kandidáty se chce setkat. Dnes měl jednat s Krčálem, schůzku kvůli zaneprázdnění zrušil. Sešel se ale s Tomanem.

Babiš ani dnes nesdělil jména kandidátů do nové vlády za ANO, když někteří pokračovat nebudou. Půjde minimálně o ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána. Jména nominantů na ministry chce Babiš zveřejnit v neděli po schůzce se Zemanem.

KSČM se na dnešním jednání užšího vedení usnesla, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků. Patří mezi ně například prosazení předpisu o obecném referendu, zvyšování minimální mzdy či zdanění církevních restitucí. ANO má přitom zaručit, že příslušné návrhy zákonů Sněmovna projedná nejpozději půl roku před koncem volebního období. Definitivní rozhodnutí bude na ústředním výboru KSČM, který se má příště sejít za dva týdny.

Novináři čekají na začátek tiskové konference ČSSD po jednání předsednictva 15. června 2018 v Praze. Strana po zasedání oficiálně oznámí výsledky referenda, ve kterém členové strany v uplynulých týdnech rozhodovali, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO. Opoziční strany nepovažují výsledek referenda za překvapení. ČSSD podle nich umožní vznik první polistopadové vlády s podporu komunistů. "Vedení ČSSD udělalo vše pro to, aby přesvědčilo členskou základnu, aby pod patronátem Miloše Zemana vznikla polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podle KDU-ČSL se ČSSD rozhodla v rozporu se svými vlastními usneseními. "Bohumínské usnesení odmítlo spolupráci s KSČM jako nepřípustnou. Těsný výsledek referenda ukazuje, že pro mnoho členů sociální demokracie není tento závazek přežitek," uvedla KDU v dnešním prohlášení.

Výsledky vnitrostranického referenda o vstupu ČSSD do vlády s ANO:

  Pro Proti
Praha 72,51 % 26,09 %
Středočeský kraj 76,28 % 22,32 %
Jihočeský kraj 61,73 % 36,77 %
Plzeňský kraj 38,23 % 60,48 %
Karlovarský kraj 42,72 % 56,65 %
Ústecký kraj 36,40 % 61,32 %
Liberecký kraj 64,49 % 34,83 %
Královéhradecký kraj 43,91 % 55,58 %
Pardubický kraj 51,98 % 46,50 %
Vysočina 76,53 % 22,71 %
Jihomoravský kraj 46,31 % 52,46 %
Olomoucký kraj 68,74 % 30,44 %
Moravskoslezský kraj 58,27 % 40,43 %
Zlínský kraj 65,42 % 33,75 %
Celkem 58,53 % 40,20 %

Zbývající hlasy byly buď neplatné nebo neodevzdané

Zdroj:ČSSD

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 3:00 6°C

Celá předpověď