ČSSD: Vondráček (ANO) by měl říci, koho by navrhl na premiéra

foto Ilustrační foto - Zleva místopředseda poslaneckého klubu ANO a místopředseda Sněmovny Radek Vondráček, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a poslanec za hnutí ANO Matěj Fichtner na tiskové konferenci uspořádané 5. září v Praze po jednání klubu. Poslanecký klub nedal svým členům pokyn, jak mají hlasovat o žádosti policie o vydání předsedy hnutí Andreje Babiše a předsedy klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, potvrdil Faltýnek.

Praha - Poslanci ČSSD chtějí od Radka Vondráčka (ANO) odpověď na otázku, jak by jako předseda Sněmovny naložil s případným třetím pokusem jmenování nového premiéra. Klub sociální demokracie proto zatím nedospěl k rozhodnutí, koho by mohl do čela dolní komory podpořit. Novinářům to řekl po dnešním jednání frakce její předseda Jan Chvojka. Vondráčkovým protikandidátem by měl být předseda ODS Petr Fiala.

Dva pokusy jmenovat předsedu vlády má prezident. Miloš Zeman už avizoval, že by i ve druhém dal šanci předsedovi vítězného hnutí ANO Andreji Babišovi, kterého už pověřil vyjednáváním o sestavení nové vlády. Pokud by ani druhá vláda nedostala důvěru Sněmovny, prezident podle ústavy jmenuje premiéra na návrh předsedy Sněmovny.

"Nejsem toho názoru, že třetí pokus je o tom jmenovat potřetí člověka, který zklamal při předchozích dvou pokusech," podotkl Chvojka. Klub ČSSD o možných podporách rozhodne až na základě Vondráčkovy odpovědi. Vondráček je nyní favoritem volby, která se uskuteční na ustavující schůzi dolní komory. Má podporu hnutí SPD Tomia Okamury, KSČM a stále i Pirátů.

Babiš nyní sestavuje menšinovou vládu, podle ČSSD jde o nestandardní situaci. Chvojka mluvil o absolutní moci hnutí ANO a o kabinetu bez kontroly. Sociální demokraté proto prosazují, aby byly pod kontrolou opozice stálé sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, Generální inspekcí bezpečnostních sborů, Národním bezpečnostním úřadem a Finančním analytickým úřadem. ČSSD o tom chce podle Chvojky s dalšími sněmovními stranami jednat.

Frakce ČSSD dnes také zvolila místopředsedy. Funkce budou zastávat místopředseda ČSSD Jan Birke a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď