ČSSD se v kampani Víme, co po covidu staví proti privatizaci nemocnic

foto Ilustrační foto - Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Praha - Proti privatizaci nemocnic či tomu, aby náklady na obnovu nesli především zaměstnanci, se staví vládní ČSSD ve své kampani Víme, co po covidu. Představitelé strany ji představili na dnešní tiskové konferenci v Praze. Plány sociálních demokratů na dobu po pandemii covidu-19 počítají i s bankovní či digitální daní. ČSSD vyzvala ostatní strany, aby své plány na řešení možné budoucí krize představily také.

Předseda ČSSD Jan Hamáček novinářům řekl, že pokud ČR virus porazí, ponese do budoucna následky toho, jak obrovské náklady k tomu byly nutné. "Podzimní volby budou hodně spojeny s tím, jakou cestu Česko zvolí," uvedl. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda dodal, že všechny strany by měly jasně představit své představy, jak po pandemii postupovat. "Vyzýváme je, aby férově řekly, kde chtějí peníze vzít," vysvětlil.

Klíčové podle sociálních demokratů je, aby náklady na řešení krize nenesli jen zaměstnanci. "Je třeba solidarita, sdílení nákladů. Není čas na experimenty. Jednoduchá řešení nefungují, každý politický mesiáš v krizové situaci selhal," varoval Hamáček. ČSSD prosazuje zavedení kurzarbeitu, ale také úpravy zákoníku práce včetně zkrácení pracovní doby a pětitýdenní dovolené, dodal.

Strana dál stojí za svým návrhem bankovní daně, ale chce i digitální daň. "Chceme, aby se velké korporace aktivně podílely na obnově naší země po pandemii. Zamezit tomu, že budou nadále odvádět velké zisky do zahraničí," řekl místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Šmarda upozornil, že sociální demokraté nedopustí privatizaci nemocnic, které budou potřebovat velké investice. ČSSD chce v Česku udržet i zisky ze spotřeby vody.

Kampaň sociální demokracie kritizuje v tiskové zprávě opoziční ODS. Podle poslance Jana Skopečka ČSSD jen oprášila "staré a stokrát opakované socialistické haraburdí". "Opakované omílání těchto návrhů ukazuje, že ČSSD s ničím novým není schopna přijít," uvedl. Pandemie podle ODS odhalila zkostnatělé fungování státních institucí a přebujelou byrokracii. Náprava těchto problémů, digitalizace či důchodová reforma a záchrana podnikatelů musí být prioritou, uvedli občanští demokraté.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď