ČSSD nepodpoří konkrétního kandidáta na prezidenta

foto Místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Praha - Sociální demokracie před prezidentskými volbami nepodpoří konkrétního kandidáta, řekl ČTK úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. K tomu, aby se strana postavila jednolitě za jednoho z uchazečů o Hrad, není podle něj v ČSSD vůle. Stranická podpora se přeceňuje, kandidáti o ni navíc příliš nestojí, konstatoval v rozhovoru ministr vnitra.

Chovanec řekl, že otázka prezidenta na nedělním jednání širšího vedení ČSSD v Hradci Králové vůbec nerezonovala. "Necháme to volně, ať se rozhodnou členové sociální demokracie, koho chtějí volit," uvedl. Strana proto neuspořádá vnitrostranické referendum, o kterém původně uvažovala a jehož termín několikrát posunula.

Sociální demokracie je podle Chovance v krizi, která vyústila v sedmiprocentní zisk v říjnových volbách do Sněmovny. "Není dnes vůle k tomu stavět se jednolitě za jednoho kandidáta. Nebylo by to rozhodnutí, které by bylo přijato z mého pohledu všemi členy sociální demokracie, bylo by rozporuplné," uvedl. Kandidáti se podle něj od stran spíše distancují, podpora se navíc poměrně přeceňuje.

Současný prezident Miloš Zeman je na základě průzkumů zatím favoritem volby, konstatoval Chovanec. "Byl sociálním demokratem a pořád říká, že mu jde o sociální demokracii. Ve své podstatě o tom rozhodnou voliči, jestli by měl pokračovat. Je vážným kandidátem a favoritem té volby," řekl Chovanec na adresu Zemana.

ČSSD podle Chovance musí pod novým šéfem spojit své proudy

Sociální demokracie musí být pod svým budoucím předsedou podle Chovance schopna spojit všechny proudy, které v ní existují. Ministr vnitra ČTK řekl, že podporu pro své setrvání v čele ČSSD v regionálních organizacích neshání, jeho ambicí je dovést stranu k únorovému mimořádnému sjezdu. Nový předseda strany by podle Chovancových představ měl hledat podporu zdola v regionech a přesvědčit členy v osobních rozhovorech.

Širší vedení ČSSD v neděli schválilo, aby se mimořádný sjezd uskutečnil 18. února v Hradci Králové. "Nesháním podporu, moje ambice je dovést stranu do sjezdu, ať se tam rozhodne o novém vedení," řekl Chovanec. Dodal, že ho mnoho sil stála pozice ministra vnitra, kterou zastává ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Ty čtyři roky byly vcelku náročné, funkci jsem dělal, alespoň doufám, zodpovědně," uvedl.

Stranu chce dovést do sjezdu, který by měl podle něj rozhodnut, kudy se má strana vydat. "Všechny proudy v ČSSD musí říct nějakou vizi," uvedl Chovanec. Všechny proudy by se pak podle jeho představ měly spojit podobně jako ve skladbě Vltava. "Jak se v symfonii spojují všechny ty jednotlivé proudy a potůčky a pak je z toho silný tok, který je mohutný a klidný, ale vážený a rozhodný, tak stejně tak to musí být se sociální demokracií," řekl.

V neděli se ke kandidatuře do čela strany přihlásil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, měl však několik podmínek včetně toho, aby dostali příležitost i upozadění členové strany jako někdejší hejtmani Jiří Zimola a Michal Hašek či bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. "Pokud má pan Běhounek chuť, proč by to nezkusil," řekl Chovanec. Zimola, Hašek či Tejc jsou stále členy ČSSD a je pouze na nich, zda se rozhodnou kandidovat, dodal. Hašek i Tejc už ČTK řekli, že vracet se do vrcholných funkcí v ČSSD neplánují.

Nový předseda by měl podle Chovance svou podporu shánět zdola v okresech a krajích. "Těžko se to nahrazuje debatou přes média nebo přes facebook. Osobní kontakt je nenahraditelný, měli byste mít šanci tomu člověku dávat otázky a vidět, jak je schopen reagovat reálně před vámi před fórem lidí. Jestli neunese debatu před 20, 30 sociálními demokraty, tak těžko ji bude unášet potom na veřejnosti," řekl.

Není si jist, zda je do února na takové hledání dost času, s nedělním rozhodnutím širšího vedení, aby sjezd byl už v únoru, ale polemizovat nechce. "Čeká nás teď test v nové opoziční roli, za rok budou další volby. Doba je plná výzev. My musíme po té porážce (ve volbách) vstát, smířit se s ní a vést dál souboj ne za stranu nebo za funkce, ale pro lidi v ČR," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď