ČSSD nechce ve vládě spolupracovat s obviněnými politiky

foto Zástupci ČSSD sledovali 21. října v Lidovém domě v Praze výsledky sněmovních voleb. Statutární místopředseda strany Milan Chovanec hovoří s novináři.

Praha - Sociální demokracie podmiňuje jednání o vládě programovým průnikem. Neumí si také představit spolupráci s obviněnými politiky, řekl dnes novinářům úřadující šéf strany Milan Chovanec. Volební lídr Lubomír Zaorálek neočekává, že podmínky budou splněny, a předpokládá proto odchod do opozice. Vnitrostranickou situaci budou sociální demokraté řešit na jaře na sjezdu. Ministr vnitra Chovanec zmínil jako pravděpodobný dubnový termín. Do té doby podle něj zůstane v čele asi současné vedení.

"Sociální demokracie utrpěla políček, je třeba vzít tento výsledek v potaz a zamyslet se, co dál," uvedl Chovanec. Strana chce nyní zpracovat analýzu, ve které zhodnotí příčiny volebního propadáku. "Jedním z východisek bude svolání sjezdu na jaře příštího roku," uvedl.

Video: ČSSD nechce ve vládě spolupracovat s obviněnými politiky
21.10.2017, 20:00, autor: Medecký Filip, zdroj: ČTK/Video

Pro jednání o účasti na vládě má ČSSD podle jeho slov dvě podmínky. První je programový průnik. "Neumíme si také představit, že bychom spolupracovali s politiky, kteří jsou obvinění," řekl. Záleží podle něj, zda bude ANO trvat na nominaci svého šéfa Andreje Babiše, který je obviněný z dotačního podvodu, na premiéra.

Zaorálek po tiskové konferenci novinářům řekl, že má tušení, že podmínky, které si ČSSD pro vstup do vlády stanovila, splněny nebudou. Odhaduje proto, že stranu čeká odchod do opozice. Pokud by strana s někým vyjednávala, zastupoval by ji někdo ze čtveřice Zaorálek, Chovanec, premiér Bohuslav Sobotka nebo končící předseda Sněmovny Jan Hamáček. Dohodlo se na tom podle Zaorálka vedení strany. Neví o tom, že by ČSSD již někdo s nabídkou povolebního vyjednávání oslovil.

Chovanec označil vedení ČSSD za soudržné, vedle neschopnosti prezentovat úspěchy vlády jako své vlastní však zmínil jako příčinu nejednotu. "Mnohdy zaznívaly různé hlasy z regionů. Lidé se mnohdy ptali, jestli mají volit stranu, která není jednotná," uvedl. Doufá v to, že sjezd zajistí restart ČSSD.

Zaorálek řekl, že ze své činnosti v čele kampaně rád složí účty sjezdu. "Bojovali jsme, prohráli jsme, přesto děkuji sociálním demokratům a těm, kteří nám hlas dali," uvedl. V plnění slibů z předvolební kampaně, například úsilí o zvýšení mezd, bude pokračovat. "Pokud mám mandát, tak budu hájit principy, s kterými jsem do voleb šel," uvedl Zaorálek.

Premiér a volební lídr v Jihomoravském kraji Bohuslav Sobotka má obavy z toho, co bude vzhledem ke složení Sněmovny se sociálním státem. "Otevírají se tady rizika, která se týkají placené zdravotní péče, privatizace zdravotnictví. Garantovali jsme, že se každý rok zvyšovaly platy ve veřejném sektoru, penze," uvedl.

Zaorálek: Do kampaně jsem měl nastoupit dříve

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek (uprostřed) komentoval 21. října v Lidovém domě v Praze výsledky sněmovních voleb. Druhý zprava je předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek má pocit, že měl do kampaně nastoupit dříve, než se ve skutečnosti stalo. Sociální demokraté podle něj budou muset vést s lidmi permanentní dialog, aby voliči viděli, co pro ně strana dělá. Poznamenal, že sociální demokracie potřebuje změnu, ta musí být ale dostatečně promyšlena a připravena. Přijít by proto měla až na mimořádném sjezdu, řekl novinářům v Lidovém domě po porážce ve sněmovních volbách.

Zaorálek podotkl, že sociální demokracie musí s voliči vést permanentní dialog a vše, co strana dělá, musí být okamžitě vidět. "U té kampaně jsem měl pocit, že jsem do ní měl nastoupit daleko dřív," řekl. Příští volby podle něj začínají "dneska". "Je třeba být neustále ten, kdo dává lidem najevo, že dělá práci pro ně, že je v té politice kvůli nim, musí o tom přesvědčovat skoro každý den," poznamenal.

Někteří straníci volají po okamžité změně ve vedení strany. Podle Zaorálka sociální demokracie změnu potřebuje, musí být ale dostatečně promyšlena a připravena. Nastat by proto měla až na sjezdu. "Nedovedu si představit, že bychom teď tady práskli botami a zmizeli," řekl. Dodal, že je na vedení strany, aby odpovědnost nakonec vyvodilo před členy na sjezdu. "Myslím, že to je nejlepší způsob, jak zajistit to, aby nás porážka nerozbila, ale byla spíše důvodem a způsobem, jak se zamyslet. A aby byla něčím, co bude použito jako nástroj změny," doplnil.

Zda by sociální demokracie šla do vlády s hnutím ANO, pokud by v ní nebyli Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek podezřelí z podvodu, nechtěl hodnotit. "Nejsme v situaci, abychom řídili jednání," řekl.

Hamáček: Průběžné výsledky neukazují na úspěch ČSSD

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (vpravo) a pražský volební lídr Petr Dolínek (vlevo) sledovali 21. října v Lidovém domě v Praze výsledky sněmovních voleb. Průběžné výsledky sněmovních voleb neukazují na to, že by v nich ČSSD uspěla. Novinářům to řekl místopředseda strany Jan Hamáček, podle něhož už se nedá očekávat zásadní změna výsledků. Po sečtení čtvrtiny okrsků vedlo hnutí ANO s 31,8 procenta hlasů, sociální demokraté měli 7,9 procenta.

Hamáček řekl, že rozhodnutí voličů musí ČSSD respektovat a bude si muset udělat analýzu toho, proč ve volbách neuspěla. Za jednu z příčin volebního oslabení označil kauzu těžby lithia v Krušných horách, kterou považuje za neférový útok koaličních partnerů na ČSSD.

O účasti ČSSD ve vládě nechtěl Hamáček spekulovat, podle něj bude o složení kabinetu rozhodovat někdo jiný. Hamáček předpokládá, že prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády hnutí ANO, které podle místopředsedy ČSSD jasně míří k volebnímu vítězství. Situace ve Sněmovně ale nebude jednoduchá a Hamáček nevylučuje ani povolební pat v dolní komoře Parlamentu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď