ČSSD má datum sjezdu, na lídra se s podmínkami přihlásil Běhounek

foto Zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 19. listopadu v Hradci Králové. Zleva statutární místopředseda Milan Chovanec, místopředseda Jan Hamáček a místopředseda Jan Birke.

Praha - Mimořádný sjezd ČSSD, který je reakcí na slabý výsledek strany ve volbách, se uskuteční 18. února v Hradci Králové. Návrh předsednictva dnes schválilo širší vedení strany. Na zasedání se přihlásil jako jeden ze zájemců o funkci předsedy strany hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Kandidaturu komplikuje fakt, že není členem, podmínil ji navíc tím, aby se do popředí ve straně vrátili někteří upozadění členové. Jmenoval například někdejší hejtmany Jiřího Zimolu a Michala Haška či bývalého předsedu poslaneckého klubu Jeronýma Tejce. Současný místopředseda Jan Birke oznámil, že funkci ve vedení téměř jistě obhajovat nebude, chce se soustředit na obhajobu postu starosty Náchoda.

Únorovým termínem sjezdu vyslyšel dnes ústřední výbor volání straníků, aby se mimořádný sjezd s volbou nového vedení uskutečnil co nejdříve. Neuspěly návrhy, aby nového šéfa ČSSD místo delegátů vybírali všichni členové, ani návrhy na několikadenní sjezd. Jednodenní sjezd se uskuteční kvůli úsporám ve vlastním objektu strany v Hradci Králové. Ekonomický ředitel Martin Starec novináře informoval, že ČSSD bude příští rok hospodařit s příjmy i výdaji ve výši 137 milionů korun.

Běhounek je ochoten o kandidatuře uvažovat, ale trvá na tom, aby se zapomnělo na staré výčitky a animozity, aby ČSSD začala využívat informační technologie a řešila otázku svého sídla, Lidového domu v Praze. Běhounek je přesvědčen, že bez návratu některých upozaděných osobností "to nejde dál". Zmínil Zimolu, Haška a Tejce, kteří byli po volbách před čtyřmi lety aktéry tzv. lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté jednali o povolební perspektivě bez lídra ČSSD Bohuslava Sobotky. Hašek ani Tejc se ale do vedení strany vracet nechystají.

Běhounka k vyjádření ohledně kandidatury vybídl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), který navrhuje, aby sociální demokracie na jaře svolala sjezd kvůli změně stanov a diskusi. "Teprve poté, až budou přeregistrovány na ministerstvu vnitra, provést volbu podle těchto stanov," vysvětlil Netolický. Krok by umožnil kandidovat Běhounkovi, současné stanovy totiž požadují, aby předseda a místopředsedové byli v ČSSD alespoň čtyři roky. Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec po dnešním jednání ústředního výboru novinářům řekl, že Netolického návrh musí prostudovat právní komise ČSSD, aby nebyl napadnutelný u správního soudu.

Tejc ČTK řekl, že vedení ČSSD dnes odmítnutím přímé volby předsedy jasně ukázalo, že má nulovou sebereflexi. "Chce ponechat osud strany nikoliv v rukou členů, ale funkcionářů zodpovědných za poslední volební výsledek. V takové situaci se o žádný návrat ani pokoušet nechci," uvedl Tejc.

Hašek kandidaturu do vedení nezvažuje. "Podmínkou by neměl být ani něčí návrat. Já, Jeroným Tejc i Jiří Zimola jsme stále členy ČSSD. Za sebe říkám, že mohu pomoct, pokud bude o moji pomoc skutečný zájem," řekl ČTK Hašek. Podle něj je situace strany kritická a nejde jen o funkce, ale skutečný restart a záchranu. Běhounkovi by jako nestraníkovi s výbornými výsledky měla být ČSSD vděčná za ochotu se v této těžké době angažovat. "Už nynější kroky do sjezdu mohou ČSSD pomoct získat zpět ztracenou důvěru, ale můžeme také bohužel ztratit všechno. Pokud si nepřipustíme tvrdou realitu, že je chyba v nás, a nikoliv ve voličích. Není možné výsledek sedm procent brát tak, že nás lidé nepochopili. Dostali jsme jasný vzkaz, a to změnit se rychle, jinak nás čeká osud polské nebo maďarské levice, které jsou nevýznamnými mimoparlamentními subjekty," zdůraznil Hašek.

Jihočeská ČSSD dnes vyzvala stranu k ekonomické stabilizaci i za cenu toho, že by měla prodat Lidový dům v Praze. Podle jihočeských sociálních demokratů je dobrá kondice strany cennější než vlastnictví sídla na atraktivní pražské adrese. Stranu také vyzvali, aby se chovala maximálně skromně a tolerantně. Podle nich by se například měla otevřeně stavět za partnerství homosexuálů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď