Zeman řekne, zda bude Šmarda ministrem, až po jednání s Hamáčkem

foto Zleva předseda ČSSD, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO) 26. června 2019 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny.

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes během návštěvy Vysočiny prohlásil, že se až po jednání s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem se vyjádří k tomu, zda se novoměstský starosta Michal Šmarda stane novým ministrem kultury. Zeman zároveň uvedl, že se se Šmardou, který je místopředsedou sociálních demokratů, setkal v úterý. Ani jeden z nich obsah schůzky nekomentoval.

Fotogalerie

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda (na archivním snímku z 2. března 2019).

Šmarda by měl nahradit sociálního demokrata Antonína Staňka, který podal demisi po protestech v kulturní obci. Zeman jeho rezignaci odmítl přijmout a premiéru Andreji Babišovi doporučil, aby počkal na prověřování Staňkem podaných trestních oznámení.

Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Zeman se ale opírá o argument, že ústava mu nestanoví termín, dokdy tak musí učinit, přestože ústavní právníci se shodují, že prezident má v takových případech konat bez zbytečného odkladu.

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta se jmenováním nového ministra kultury požádá premiéra, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Hamáček chce ale také nejprve s prezidentem jednat, současně ČSSD trvá na tom, že situaci je nutné vyřešit do neděle tohoto týdne. Místopředseda sociálních demokratů Ondřej Veselý novinářům v souvislosti s dnešním zasedáním klubu řekl, že se poslanci domluvili na písemné žádosti o podání žaloby. To ale Hamáček popřel. S prezidentem domlouvá schůzku. Podle kuloárových informací by se setkání Hamáčka se Zemanem mělo odehrát do pátku. Zeman ve čtvrtek ukončí návštěvu Vysočiny a v kraji pak zahájí svou několikadenní dovolenou v Novém Veselí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď