ČSSD by v neděli měla mít jasno o předsedovi i postoji k vládě

foto Ilustrační foto - Zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 19. listopadu v Hradci Králové.

Praha - Čtyři měsíce po neúspěchu ve sněmovních volbách se tuto neděli uskuteční v Hradci Králové sjezd sociální demokracie, který vybere nové lídry strany. Při volbě předsedy budou mít delegáti na výběr z dosavadních členů nejužšího vedení Milana Chovance a Jana Hamáčka, dlouhodobého kritika aktuálního vedení Jiřího Zimoly a dalších čtyř kandidátů. Sjezd, který v úvodu navštíví i bývalý předseda strany a současný prezident Miloš Zeman, by se měl vyslovit také k tomu, zda by měla ČSSD vyjednávat s hnutím ANO o vládní spolupráci.

Úřadujícího šéfa strany Chovance a místopředsedu Hamáčka, kterým může u delegátů uškodit angažmá v současném vedení, vyzvou kromě Zimoly také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk a starostka České Lípy Romana Žatecká. Bez nominace z regionů jde do volby předsedy také ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl.

Chovanec posbíral nominace tří krajů, favorizovaný Hamáček jich během ledna dostal pět. Ostatní kandidáti budou spoléhat především na to, že v tajném hlasování by nemusely na rozdíl od veřejné volby z řady krajských konferencí platit zákulisní dohody a přes 550 delegátů by mohlo volit na základě projevů a programů kandidátů.

Širší vedení strany o víkendu navrhlo, aby projevy kandidátů na předsedu a vystoupení prezidenta Zemana patřily mezi jediné veřejně přístupné části sjezdu. Diskuse a dohromady několikahodinové kandidátské řeči zhruba třicítky uchazečů o funkci místopředsedy by se měly naopak v budově hradeckého Kulturního domu Střelnice, který je ve vlastnictví ČSSD, odehrávat za zavřenými dveřmi. Delegáti se však mohou nakonec rozhodnout otevřít celý sjezd. Veřejná by měla být i vystoupení slovenského premiéra Roberta Fica a odborového předáka Josefa Středuly, kteří mají dorazit jako hosté.

Většina kandidátů na předsedu oslovila v posledních týdnech členy sociální demokracie prostřednictvím dopisů, ve kterých shrnuli své plány. Před blížícími se podzimními komunálními a senátními volbami nabízejí často snahu spojovat dlouhodobě viditelně rozdělenou členskou základnu. Staněk například označuje za svou přednost, že není spojen s žádným z existujících proudů, Hamáček zase vyzdvihuje své zkušenosti s hledáním kompromisů z funkce předsedy Sněmovny. O nutnosti kompromisů hovoří i generál v záloze Krejčík, který nabízí své zkušenosti z vedoucích pozic.

Štěpícím prvkem by na sjezdu mohl být postoj k zapojení do vlády. Nové vedení by mělo od delegátů dostat usnesení, zda zůstat v opozici, nebo jednat o koalici s ANO. Opozici preferují Chovanec či Žatecká, naopak Hamáček, Zimola, Krejčík či Staněk jsou různě intenzivně spíš nakloněni jednání o kabinetu. Hamáček hovoří o tom, že by výsledek koaličních rozhovorů mělo po vzoru německé sociální demokracie posoudit vnitrostranické referendum, vyjádření co nejširšího počtu členů si přeje i Zimola.

Chovanec pozval na sjezd Zemana poté, co ho osobně přijel podpořit do štábu při druhém kole nedávné prezidentské volby. Zeman avizoval, že sjezdu žádného kandidáta nedoporučí. Poznamenal, že sociální demokracie je na dně a vnitřně rozpolcená. Na poslední řádný sjezd ČSSD, který se konal loni v Brně, Zeman pozvánku nedostal. Mohl za to problematický vztah mezi prezidentem a tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou, který v Brně obájil funkci předsedy strany. O několik měsíců později však Sobotka kvůli slabým preferencím odstoupil. Vztah s prezidentem je dlouhodobě jedním z témat, na základě kterého se sociální demokraté dělí. Volba prezidentovi blízkého, či vzdálenějšího kandidáta by do budoucna mohla určit nejen vztahy ČSSD a Hradu, ale také programové směřování strany.

Sjezd sociální demokracie je do Hradce Králové naplánován pouze na neděli, což někteří straníci kritizují. Počítá se s tím, že sjezd bude zhruba ve 22:00 přerušen a za několik týdnů či měsíců bude pokračovat. Po přerušení by mohl volit zbývající členy vedení, pokud by nestihl všechny vybrat už tuto neděli, vyjádřit se k postupu případných vyjednávání o vládě, případně se zabývat změnami ve stanovách. ČSSD je chce upravit, aby do budoucna mohla fungovat pružněji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď