ČSSD by stáhla sporný návrh úprav dávek na bydlení

foto Ilustrační foto - V happening se 4. února odpoledne proměnila avizovaná tisková konference bývalých obyvatel ubytovny v Čelakovského ulici v Ústí nad Labem - Krásném Březně a aktivistů reagujících na současnou situaci kolem ubytovny.

Praha - Pokud sociální demokracie povede ministerstvo práce a sociálních věcí, stáhne sporný chystaný návrh změn v dávkách na bydlení. Při dnešní sněmovní debatě to řekl předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Ministryně v demisi Jaroslava Němcová (ANO) své záměry před poslanci hájila. Omezí podle ní nadužívání a zneužívání dávek. Peníze mají směřovat k potřebným lidem, nikoli k těm, kteří si na dávkách postavili byznys, zdůraznila. Po jednání Sněmovny před novináři vyjádřila přesvědčení, že vláda by úpravy přijala, i kdyby v kabinetu zasedla ČSSD.

Sněmovna se sešla k debatě o plánovaných úpravách v dávkách na bydlení na podnět skupiny poslanců v čele s KDU-ČSL. Lidovci chtěli ministerstvo přimět k odkladu záměru, který by podle nich zvýšil riziko chudoby až u čtvrt milionu domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů. Mimořádná schůze se ale nakonec neuskutečnila, protože Sněmovna neschválila návrh jejího programu. Nepodpořili jej poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD, jak jejich zástupci předem avizovali.

Němcová řekla, že systém sociálních dávek byl léta koncipován tak, že se lidem nevyplatí pracovat, obce mohly rozprodat své byty a ubytovny a příležitosti se chopily soukromé skupiny. "Pomáháme lidem, ale zejména pomáháme soukromému byznysu v této oblasti," podotkla. Aniž někoho jmenovala, existuje podle ní mnoho politiků, kteří vlastní ubytovny a byty, do nichž dávky směřují.

Naopak podle Chvojky změna k lepšímu nemůže nastat bez dostupného systému sociálního bydlení, nyní navrhovaná úprava by postihla i chudší pracující, rodiny a seniory. "S takovouto reformou nesouhlasíme a ČSSD ji rozhodně nepodporuje," řekl. V ČSSD nyní končí referendum o vstupu do menšinového kabinetu s ANO s tolerancí KSČM. Ministerstvo práce by měl vést sociálnědemokratický nominant Petr Krčál. "Pokud budeme mít ministerstvo práce a sociálních věcí, takový návrh náš ministr stáhne," řekl Chvojka.

Němcová uvedla, že její případný nástupce bude mít na takový krok právo. Varovala před tím, že bude pokračovat stav, kdy se obcím vyplácí prodávat nemovitosti a soukromníkům rozjíždět takzvaný obchod s chudobou.

Před novináři Němcová ale vyjádřila přesvědčení, že by i vláda s ČSSD novely přijala. "ČSSD, pokud bude ve vládě, tak bude ve vládě jako koaliční partner. Pan premiér Babiš zůstane premiérem. Ty novely jsou připraveny velmi zodpovědně a předpokládám, že nebude důvod, až se dostanou na vládu, aby vláda takové návrhy neschválila a neposlala do Sněmovny," řekla.

Zástupci ANO, ČSSD i KSČM upozorňovali na to, že jde o záměr, který ještě neprojednala vláda, novely příslušných zákonů tedy ani nedoputovaly do Sněmovny a mohou se ještě měnit. Proto je podle nich předčasné o nich v dolní komoře diskutovat. Rovněž podle předsedy SPD Tomia Okamury není šťastné vyvolávat kvůli změnám v dávkách mimořádnou schůzi. "Otázku bydlení považujeme za naprosto klíčovou, Sněmovna by měla být informována o chystaných krocích," oponoval předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš (Piráti) volal po celkovém návrhu opatření pro vznik dostupného bydlení, a to nejen sociálního. Okamura v debatě zase kritizoval "plošné podpory lidem, kteří by mohli pracovat, ale nepracují. "Stát, kraje a obce musí zajistit dostupné bydlení pro řádné občany," uvedl.

V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení, příspěvek a doplatek. Vypočítávají se z normativních nákladů, které každý rok podle cen nájmů a energií stanovuje vláda. U příspěvku na bydlení chce ministerstvo zúžit okruh lidí, kteří mají na dávku nárok. Například by nevznikl nově lidem, kterým by po odečtení nákladů na bydlení zůstal víc než dvojnásobek životního minima. Zjišťovalo by se také, kdo v domácnosti skutečně bydlí. U doplatků na bydlení by se lidem v ubytovnách započítávalo 60 procent normativu místo nynějších 80 procent. U jednotlivce by činil pokles podle Němcové 1100 korun měsíčně, u vícečlenné rodiny 700 korun.

Stát by měl dle lidovců dát obcím peníze, aby začaly stavět byty

Stát by měl podle lidovců podpořit města a obce, aby rychle začaly stavět vlastní byty. Měl by jim na to poskytnout peníze ze státního fondu na podporu bydlení. Na dostupné byty by se měly přebudovat také nevyužívané obecní, městské i státní objekty. Na tiskové konferenci to dnes řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci chtějí o nastavení pravidel čerpání státní podpory jednat 27. června s ministryní pro místní rozvoj v demisi Klárou Dostálovou (ANO).

Bartošek řekl, že jeho strana prosazuje řešení situace lidí v tísni "jinak než přes sociální dávky" a podporuje spíš to, aby stát umožnil výstavbu obecních bytů. O návrzích ministerstva práce na snížení dávek na bydlení a omezení okruhu jejich příjemců měla dnes jednat na mimořádné schůzi Sněmovna. Její program ale neschválila, takže se jednání nekonalo. Podle Bartoška mohou být novely se změnami dávek, které připravil resort, nebezpečné.

"Stát by měl podpořit obce a samosprávy přes Státní fond rozvoje bydlení a umožnit jim výstavbu vlastního bytového fondu, obecních bytů," uvedl Bartošek. Podle něj v ČR chybí asi 60.000 bytů, a to nejvíc ve velkých městech. "Chceme především využít nevyužívaný majetek a staré domy a objekty, které by se přebudovaly na dostupné bydlení," uvedl předseda lidoveckého poslaneckého klubu.

Vláda v demisi plánuje přeměnit Státní fond rozvoje bydlení na Státní investiční fond. Z něj by mohly na své záměry získat peníze obce a kraje. Podle Dostálové by z transformovaného fondu putovaly peníze do tří oblastí - na bydlení, regionální rozvoj a na sport, kulturu a cestovní ruch.

"Transformace potřebuje čas. Jsme pro pro to zachovat Státní fond rozvoje bydlení, posílit ho a začít stavět. Nemáme ten luxus, že máme do nekonečna času," řekl Bartošek. Lidovci už dřív mluvili také o tom, že by Česko mělo na rozvoj obecního nájemního bydlení získat půjčku od Evropské investiční banky. Zmínili částku 50 miliard korun, které by si stát půjčil, převedl je do fondu bydlení a odtud je poskytl radnicím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď