ČSSD bude pokračovat v jednáních o vládě s hnutím ANO - záznam videopřenosu

foto Předsednictvo ČSSD rozhodlo 20. dubna 2018 v Lidovém domě v Praze o opětovnému otevření koaličních rozhovorů s hnutím ANO Andreje Babiše. Zleva místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola, předseda Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a místopředseda Martin Netolický.

Praha - Sociální demokraté obnoví jednání o vládní spolupráci s hnutím ANO. Rozhodlo o tom dnes v těsném hlasování předsednictvo ČSSD. Sociální demokracie dostala od nejsilnější strany nabídku vést ministerstvo vnitra, sociální věci, zemědělství, kulturu a buď obranu, nebo zahraničí. Předseda ČSSD Jan Hamáček zdůraznil, že o uzavření vládní spolupráce ale rozhodnou až další rozhovory. Součástí dohody mají být i pojistky zajišťující, že sociální demokraté nebudou přehlasováváni.

O nabídce pro ČSSD na vládní spolupráci dnes premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš informoval předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, jehož strana by měla umožnit vznik nového kabinetu s důvěrou poslanců. Očekává se, že třístranné rozhovory mezi ANO, ČSSD a komunisty by měly začít příští týden. Předseda ODS Petr Fiala poukázal na fakt, že rodící se vláda bude závislá na podpoře komunistů, což bylo dosud v polistopadové éře nemyslitelné.

Pro znovuzahájení koaličních jednání se dnes vyslovilo 14 z 26 přítomných členů předsednictva ČSSD, pět bylo proti a sedm se zdrželo hlasování. V menšině zůstal například předseda Senátu Milan Štěch, podle něhož by strana po fiasku ve sněmovních volbách měla zůstat v opozici. "Nebylo to jednoduché rozhodování, neznamená to, že do té vlády vstupujeme," uvedl Hamáček. Pro pokračování jednání hovoří podle něj například to, že ve vládě bude moct jeho strana prosadit růst důchodů, obnovení proplácení nemocenské a bránit privatizaci školství a zdravotnictví.  

Vedení ministerstva vnitra do rukou ČSSD má zajistit, že policisté vyšetřující trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše v dotační kauze nebudou vystaveni nátlaku. Formulace v koaliční smlouvě pak má zaručit, že člen vlády odstoupí v případě prvoinstančního odsouzení. "Pokud neodstoupí, platnost koaliční spolupráce skončí," uvedl místopředseda Roman Onderka. Později dodal, že Babiš se v tomto bodě "kroutí". Místopředseda ANO Richard Brabec v České televizi řekl, že stanovisko ČSSD bere ANO na vědomí s tím, že se k němu vrátí při nadcházejících jednáních o koaliční smlouvě.

Filip po schůzce s Babišem ČTK řekl, že KSČM se chce na jednáních o obsazení problematických ministerstev podílet. Jaké pokládá za problematické, neupřesnil. ANO a ČSSD nemají ve Sněmovně 101 hlasů, připomněl. "Platí pořád názor KSČM, že do problematických resortů má být dohoda tří stran, ne dvou stran. Sto jedna opravdu ANO a ČSSD nemá," uvedl Filip. Jak budou komunisté dál postupovat, chce oznámit po sobotním sjezdu, na němž obhajuje funkci.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček označil rozhodnutí vedení sociálních demokratů obnovit rozhovory o vládě s ANO za státotvorné. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil má postup socialistů za legitimní rozhodnutí, varuje ale, že Babiš proti ČSSD využije ve Sněmovně fungující hlasovací koalici s KSČM a SPD. "To nejpodstatnější na této zprávě a této potenciální koalici je fakt, že se tu rodí vláda za účasti nebo za podpory komunistů. ANO i ČSSD tím překračují pomyslnou červenou čáru. Andrej Babiš si plní sen za příliš velkou cenu a ČSSD prodává zemi za příliš malou," soudí šéf ODS Fiala.

ANO v pondělí rozhodlo, že chce o vládě znovu jednat s ČSSD namísto varianty menšinové vlády s podporou KSČM a SPD, kterou doporučoval prezident Miloš Zeman. V prvním kole jednání sociálním demokratům vadila přítomnost trestně stíhaného Babiše ve vládě. Nevyslyšen tehdy zůstal i jejich požadavek, aby v případě účasti šéfa ANO ve vládě získali post ministra vnitra.

Dohodou o vládě by se koncem příštího týdne mohlo znovu zabývat předsednictvo ČSSD a o den později ústřední výbor strany v Hradci Králové. Pokud by byla dohoda uzavřena, museli by ji potvrdit ještě členové sociální demokracie v referendu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď