ČSOB klesl letos čistý zisk o 56 procent na 2,1 miliardy Kč

foto Logo ČSOB

Praha - Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 56 procent na 2,1 miliardy korun. Objem úvěrů i vkladů banky se meziročně zvýšil. ČSOB posílila kapitálovou pozici díky zadržení výplaty dividendy. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to sdělila ČTK. Pokles zisku zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru i ostatní velké banky.

"V prvním čtvrtletí jsme museli reagovat na situaci, kterou jsme doposud nepoznali. Umožnili jsme odklady splátek spotřebitelských, firemních úvěrů a hypoték. Většina služeb je pro naše zákazníky dostupná online. Jako součást klíčové infrastruktury státu jsme udrželi v provozu téměř všechny pobočky, na kterých jsme plně obsluhovali naše klienty. Zároveň jsme posílili služby call centra," uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Objem úvěrů ČSOB stoupl do konce března o šest procent na 798 miliard Kč, objem vkladů o tři procenta na 1,023 bilionu Kč. Objem aktiv vzrostl meziročně o čtyři procenta na 233 miliard Kč. Provozní výnosy banky klesly o 23 procent na 8,1 miliardy Kč. Provozní náklady vzrostly o devět procent na 5,5 miliardy Kč

"Pomoc retailovým i firemním klientům dotčeným covid-19 ve formě odkladů úvěrových splátek jsme spustili napříč finanční skupinou v březnu. U úvěrů na bydlení například šlo o odklad splátek jistiny úvěrů o šest až 12 měsíců. Od poloviny dubna jsme umožnili odkládání splátek i podle státního moratoria. Celkem už evidujeme přes 61.000 žádostí o odklad splátek," uvedl člen představenstva ČSOB Jan Sadil.

Čistý zisk skupiny ČSOB se meziročně snížil kvůli významnému poklesu ostatních provozních výnosů v souvislosti s přeceněním tržní hodnoty. Meziročně se negativně projevila i vyšší základna z prvního čtvrtletí roku 2019, které ovlivnil prodej ČSOB Asset Management.

V případě mobilního bankovnictví se růst počtu aktivních uživatelů zrychlil na meziročních 32 procent a počet transakcí narostl o 39 procent.

Z největších bank České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun, Monetě Money Bank o čtvrtinu na 731 milionů korun, Komerční bance o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 55 procent na miliardu korun.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď