ČSARIM: Kapacita většiny nemocnic s akutní péčí je naplněna

foto Ilustrační foto - Zdravotnice se starají o pacienta s covid-19 1. prosince 2020 na oddělení JIP Krajské nemocnice Liberec.

Praha - Kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v současnosti naplněna. Hlavním důvodem je nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu. Nelze kvůli tomu zajistit dodržování norem na personální vybavení pracovišť. Ve stanovisku to uvedla Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM), je pod ním podepsaný i náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Nemocnicím společnost doporučila, aby se při vyčerpání kapacit obrátily na krajský úřad.

"Z důvodu zajištění zdravotní péče pro maximální možný počet pacientů a z důvodu vysoké nemocnosti či jiné odůvodněné nepřítomnosti kvalifikovaných zdravotnických pracovníků nelze objektivně zajistit dodržování existujících norem na personální vybavení pracovišť," konstatují anesteziologové. Ve většině nemocnic lze nynější situaci podle nich charakterizovat jako "nedostatek vzácných zdrojů", je proto nezbytné snížit obvyklé standardy.

"Rozsah poskytované péče je podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů při respektování individuality pacienta určován reálným předpokladem klinického prospěchu a je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře," zdůraznila společnost. Na intenzivní péči nebo na umělou plicní ventilaci tak budou posíláni jen někteří pacienti.

V nemocnicích v celé zemi je podle posledních dat z úterý 12. ledna více než 7200 nakažených a 1100 jich je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Přes 7000 se počet přehoupl v první pracovní den roku. Zatím nejvíc lidí potřebovalo nemocniční péči na začátku listopadu, kdy v nemocnicích bylo více než 8000 lidí a 1200 z nich potřebovalo intenzivní péči. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády uvedl, že pokud by počty nakažených v posledních dnech už signalizovaly začátek zlepšení, v nemocnicích se projeví nejméně za dalších deset dní. V neděli, v pondělí i v úterý byly počty nakažených nižší než před týdnem.

Na hranici svých možností péče o covidové pacienty se v posledních dnech dostala například chebská nemocnice. Došla tam lůžka intenzivní péče, část pacientů převáží do ostatních nemocnic. Primář interního oddělení chebské nemocnice Stanislav Adamec o víkendu médiím řekl, že lékaři museli volit, kterým z pacientů s covidem poskytnou potřebnou intenzivní péči. Uvedl, že lékaři dali přednost 53leté ženě, která potřebovala intenzivní péči, před 85letou pacientkou, která skončila na standardním covidovém oddělení. Vedení nemocnice jeho vyjádření prověří.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď