ČRo: Hygienici kvůli deltě přísněji hodnotí kontakty nakažených

foto Seniorka s respirátorem - ilustrační foto.

Praha - Hygienici kvůli nakažlivější variantě delta koronaviru zpřísnili parametry rizikového kontaktu. Při trasování nakažených za rizikový považují i takový kontakt, který byl kratší než 15 minut a na větší vzdálenost než dva metry. Už také úplně neberou v potaz, zda měli lidé respirátor. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Nařizované karantény se ovšem netýkají očkovaných.

Varianta delta podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku v posledních týdnech dominuje. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se při trasování zvažuje, že delta se snáze šíří vzduchem. "Kontakty jsou vyhodnocovány trošku přísněji. Pokud je kontakt v uzavřené místnosti, tak už opravdu se neptáme, jestli to byl metr a půl, dva metry, a samozřejmě dáváme čtrnáctidenní karanténu," uvedla. Karanténa pak musí být ukončena negativním testem PCR.

Nakažlivější nové varianty koronaviru postupně vytlačují ty méně nakažlivé. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začala šířit delta, která byla původně označovaná jako indická. Podle SZÚ je delta v posledních týdnech ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů a zvyšuje se zastoupení subvariant označovaných delta plus.

Potvrzených případů koronaviru v Česku v pondělí přibylo 206, zhruba stejně jako před týdnem. V minulém týdnu byl nejvyšší přírůstek 299 případů v úterý. Reprodukční číslo se třetí den po sobě drží těsně pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování epidemie. Údaj udává, kolik jeden pozitivně testovaný nakazí koronavirem dalších lidí. Dokončené očkování proti nemoci covid-19 má v Česku víc než 5,5 milionu lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď