Credit Suisse si půjčí od centrální banky až 50 miliard švýcarských franků

foto Budova švýcarské banky Credit Suisse v Curychu 23. listopadu 2022.

Curych - Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse využije možnosti vypůjčit si od centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (CHF; 1,2 bilionu Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Credit Suisse má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky. Pomoc, kterou jí teď poskytne centrální banka, má posílit likviditu.

Centrální banka slíbenou pomoc později potvrdila. Švýcarská vláda svolala na dnešek mimořádné zasedání, na kterém se věnovala právě situaci kolem Credit Suisse. Vláda však večer pouze oznámila, že se setkala se zástupci Švýcarské národní banky (SNB) a finančního regulátora FINMA, aby projednala krizi kolem Credit Suisse. "Dnes odpoledne Spolkovou radu (vládu) informovaly FINMA a SNB o situaci v Credit Suisse," řekl mluvčí vlády agentuře Reuters. Žádné informace o obsahu setkání poskytnuty nebudou, dodal mluvčí.

O tom, že švýcarská centrální banka poskytne Credit Suisse v případě nutnosti dodatečnou likviditu, informovaly švýcarské finanční instituce už ve středu. Uvedly také, že finanční ústav splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky. "V rámci svého zákonného mandátu může švýcarská národní banka poskytnout domácí bance likviditu výměnou za záruky," uvedla později centrální banka.

Sociálnědemokratická strana Švýcarska (SPS) požaduje vyvození zodpovědnosti pro ty, kteří mají stav banky na svědomí. Strana také žádá, aby se v Credit Suisse nevyplácely žádné bonusy, dokud banka půjčku nesplatí.

Někteří analytici mají za to, že pomoc centrální banky nebude k uklidnění investorů stačit, uvedla agentura Reuters. Jednou z možností, jak posílit důvěru trhu, by mohlo být získání podpory strategických investorů, mezi něž se mimo jiné řadí investiční fond Qatar Investment Authority či saúdský konglomerát Oyalan Group.

Akcie Credit Suisse se ve středu propadly až o 30 procent. Její největší investor, kterým je finanční ústav Saudi National Bank, už totiž kvůli regulačním překážkám nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. Měl by v ní totiž už více než desetiprocentní podíl.

Díky pomoci od centrální banky dnes akcie Credit Suisse prudce zpevňovaly, po ranním vzestupu o více než 30 procent po poledni vykazovaly růst skoro o 25 procent a nakonec zpevnily o 19,2 procenta. Za poslední rok akcie banky ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely na 1,70 CHF.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka zaznamenala obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a v krátké době prochází už druhou restrukturalizací své činnosti.

K problémům kolem švýcarské banky se dnes vyjádřil například německý kancléř Olaf Scholz. Podle něj se od poslední finanční krize mnoho událo v oblasti regulace a úřady včetně těch švýcarských jsou schopny rychle konat.

Američtí akcionáři Credit Suisse však dnes švýcarskou banku zažalovali. Tvrdí, že je podvedla zatajováním svých problémů. Ratingová společnost DBRS Morningstar podle Reuters přisuzuje bance hodnocení BBB, přičemž trend zůstává negativní. DBRS Morningstar poukazuje na obavy ohledně schopnosti bankovní skupiny obnovit důvěru akcionářů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď