ČR si v žebříčku vnímání korupce polepšila, v rámci EU zaostává

foto Dolarové bankovky, peníze - ilustrační foto.

Londýn/Praha - Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 po loňském propadu mírně polepšila, za průměrem Evropské unie ale stále zaostává. V seznamu zemí, který dnes zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI), patří Česku spolu s Kyprem, karibským ostrovním státem Dominikou a Španělskem 42. místo. Index hodnotí korupci ve 180 zemích světa. První místo obsadil Nový Zéland, následovaný Dánskem, Finskem, Norskem a Švýcarskem. Žebříček uzavírají Sýrie, Jižní Súdán a Somálsko.

Transparency v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček je sestavován na základě průzkumů mezi experty a organizace ho zveřejňuje od roku 1995. V indexu pro rok 2016 bylo Česko 47. spolu s Kyprem a Maltou, rok předtím se nacházelo na 37. pozici.

V aktuálním žebříčku TI hodnotí Česko 57 body, což je o dva body více než v indexu pro rok 2016, ale o osm bodů méně, než je průměr EU. Dvoubodové zlepšení je podle české pobočky TI dáno jedním dílčím faktorem, který zachytil, že loni vešly do praxe některé protikorupční zákony - například úprava financování politických stran. Ve všech ostatních aspektech hodnocení ale Česko stagnovalo.

Ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie si ČR o jednu příčku polepšila a je na 18. pozici, kterou sdílí s Kyprem a Španělskem. Ostatní země takzvané visegrádské čtyřky si pohoršily - Slovensko o jeden bod (22. místo v rámci EU, globálně má 54. místo), Polsko o dva body (15. místo) a Maďarsko ztratilo dokonce tři body (27. místo).

Transparency International ve své doprovodné zprávě uvedla, že její výroční index vykresluje nelichotivý obraz zemí, které nedodržují zásady právního státu. Poukázala při tom právě na Maďarsko, které se v posledních šesti letech propadlo o deset bodů. "To odpovídá době, kdy (tamní) premiér Viktor Orbán zesílil kontrolu nad státními institucemi a ostře zasáhl proti občanské společnosti," uvedla TI. Podobně je tomu podle TI rovněž v Polsku.

"Evropská unie musí (indexu) věnovat pozornost a zajistit, že jsou zásady právního státu dodržovány ve všech členských státech - že soudnictví je svobodné a nezávislé a že novináři a občanská společnost mají možnost pohnat mocné k odpovědnosti," uvedla TI.

Analýza výsledků podle organizace ukázala, že většina zemí postupuje v boji proti korupci příliš pomalu. "Je mnoho zemí, které v uplynulých šesti letech učinily jen malý nebo vůbec žádný pokrok," konstatovala organizace. Vyšlo podle ní také najevo, že státy, v nichž jsou novináři a nevládní organizace nejméně chráněni, jsou zároveň zeměmi s nejvyšší mírou korupce.

Výrazně se podle TI v boji proti korupci polepšily Pobřeží Slonoviny, Senegal nebo Británie. Naopak Sýrie, Jemen a Austrálie si v indexu znatelně pohoršily. "Nejvýkonnějším regionem je s průměrnou známkou 66 bodů západní Evropa, nejméně výkonným pak subsaharská Afrika s průměrem 32 bodů a dále východní Evropa a střední Asie (průměr 34 bodů)," uvedla TI.

Například Německo letos obsadilo v globálním měřítku 12. místo, Spojené státy jsou šestnácté, Ukrajina je na 130. a Rusko 135. místě.

TI: ČR v indexu korupce pomohly jen přijaté zákony, jinak stagnuje

České republice k lepší pozici v žebříčku korupce pomohlo pouze to, že loni vešly do praxe některé protikorupční zákony. Šlo třeba o úpravu financování politických stran, novelu o střetu zájmů či regulace hazardu. Ve všech ostatních aspektech hodnocení ale Česko stagnovalo. Organizace Transparency International (TI) to dnes uvedla k výsledkům indexu vnímání korupce, v němž si Česko polepšilo ze 47. na 42. místo. Rizikem je podle TI propojování politické a ekonomické moci.

"Aktuální umístění ČR lze spíše než jako nástup nového pozitivního trendu interpretovat jako důsledek stagnace v některých sledovaných oblastech. Jinak by totiž mohlo hodnocení dopadnout lépe," uvedla česká pobočka TI. Ředitel TI David Ondráčka české zákony připodobnil k hráčům fotbalového týmu, který není hvězdně obsazen, ale umí celkem obstojně hrát. "Sem tam nějaký výsledek ukopete, ale liga mistrů z toho nikdy nebude, spíš nám permanentně hrozí sestup," dodal.

Negativní trendy podle TI posilují třeba v propojování politické a ekonomické moci. "Zatím jde pouze o výstražné signály, které se sice nemusí projevit ihned, v důsledku však mohou přispět k dlouhodobému propadu jako v případě Maďarska," píše organizace. Maďarsko se v posledních šesti letech propadlo v žebříčku o deset bodů.

K lepšímu umístění by Česku pomohlo několik nepopulárních, ale jednoduchých kroků. "Politická reprezentace musí aktivně obhajovat autoritu demokratických institucí a respektovat dělbu moci s důrazem na nezávislou a profesionální justici a policii," nabízí TI jeden z receptů na zlepšení. Je ale třeba podniknout i kroky v dalších oblastech, jako je stabilizace a otevřenost veřejné správy, hospodárnost veřejných rozpočtů a rozkrývání skutečných majitelů firem a dalších právnických osob. Je například potřeba zabránit demontáži zákona o státní službě a snadným přístupem k informacím umožnit lidem využívat institut veřejné kontroly. Registr smluv může fungovat jedině bez zbytečných výjimek.

"Politici by měli poskytovat proaktivně informace s relevantním politickým obsahem, dále by tu měl být rovný přístup ke všem informacím a dokumentům a veřejné orgány by měly konzultovat s veřejností ještě před tím, než je rozhodnuto," řekla na tiskové konferenci Šárka Laboutková z Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci. Podle ní je zásadní ujasnit si motivaci, proč by měla být společnost transparentnější. "Pokud bude pouze tlak vnějších institucí a nebude motiv, který se bude zabývat tím, aby občané získali větší důvěru v politické instituce a demokratické principy jako takové, tak se do vyšší soutěže prostě nedostaneme," upozornila.

Podle Stevana Villalobose z poradenské společnosti Ernst & Young jsou země západní Evropy nebo USA v řadě opatření před Českem, a to především v postihu korupčního jednání. Hodnota indexu může mít podle něj negativní dopad na tuzemské firmy, které se pokoušejí o vstup na zahraniční trhy. "Mohly by být přísněji posuzovány z hlediska rizikovosti," uvedl.

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 po loňském propadu mírně polepšila. V indexu, který hodnotí korupci ve 180 zemích světa, patří Česku spolu s Kyprem, karibským ostrovním státem Dominikou a Španělskem 42. místo. Loni bylo na 47. místě. V aktuálním žebříčku TI hodnotí Česko 57 body, což je o dva body více než v indexu pro rok 2016. Na stobodové škále označuje sto bodů zemi téměř bez korupce a nula znamená vysokou míru korupce.

Česko je osm bodů pod průměrem EU, ve srovnání zemí EU je 18. Podle Davida Kotory z oddělení komunikace TI by mělo aspirovat minimálně na průměr EU, tedy 65 bodů. "Potenciál Česká republika samozřejmě má," řekl Kotora. Dodal, že například ze zemí visegrádské čtyřky zaznamenala ČR jako jediná země bodový vzrůst.

Žebříček zveřejňuje mezinárodní nevládní organizace Transparency International od roku 1995. Sestavován je na základě výsledků průzkumů mezi experty. "To se nerovná vnímání korupce občany a už vůbec to nehodnotí, jaká je korupce ve skutečnosti," upozornil dnes ekonom Petr Jánský. Žebříček hodnotí třeba schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, míru transparentnosti jejího fungování a míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 17. ledna 2019

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď