ČR se dnes opět ponoří do tmy při Hodině Země na ochranu klimatu

foto Město Liberec se i v letošním roce připojilo k celosvětové akci Hodina Země. Kampaň podpořilo tím, že 28. března 2020 zhaslo od 20.30 do 21.30 hodin osvětlení budovy historické radnice. Vlevo je ještě osvětlená radnice, vpravo po zhasnutí světel.

Praha - Česká republika se dnes pojedenácté zapojí do celosvětové akce Hodina Země za ochranu klimatu. Desítky obcí v 20:30 vypnou na hodinu veřejné osvětlení. Potemní i Praha, která bude postupně vypínat nasvícení svých pamětihodností. Podporu ochraně životního prostředí mohou zhasnutím světel vyjádřit i domácnosti nebo firmy. Ekologický institut Veronica, který akci koordinuje, očekává, že se do tmy ponoří na 150 obcí, desítky firem a tisícovky bytů.

Fotogalerie

Praha začne v 20:30 zhasínat své památky podle doby jejich vzniku, od 12. po 21. století, přičemž každé z nich bude reprezentovat jedna stavba. "Smyslem je poukázat na skutečnost, že bez příznivého životního prostředí by to celá staletí nešlo, a klimatické změny proto nesmějí zůstat bez pozornosti ani dnes," uvedli zástupci pražského magistrátu. Podle radního Jana Chabra tak chce hlavní město zároveň občanům připomenout, že i přes současnou koronavirovou pandemii jde život dál a mělo by se pokračovat v důležitých věcech, jako je například řešení klimatických změn.

Obyvatelé Prahy tak mohou do 21:30 postupně sledovat, jak se do tmy propadá Strahovský klášter, Staronová synagoga, Karlův most, Staroměstská radnice, Malostranská mostecká věž, Klementinum, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Čechův most a Památník obětem komunismu.

"Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, kanceláří i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet," uvedla důvody pořádání Hodiny Země ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová.

Loni se v Česku podle ní akce účastnilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců, 11 památek. Celý loňský rok byl ale ve znamení velkému vzestupu občanského zájmu o klima. Podíleli se na tom mimo jiné studenti, kteří zorganizovali několik globálních stávek a jejich cílem bylo přimět politiky k důslednějšímu snižování emisí.

Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody. Při prvním ročníku v roce 2007 na hodinu zhasla světla na známé budově australské opery v Sydney. Do akce se postupně zapojili lidé z více než 180 zemí světa, zhasíná přes 3000 významných památek a připojují se miliony lidí. Česko se účastní od roku 2010.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď