ČR navštíví tři tchajwanští ministři, Číně jejich oficiální přijetí vadí

foto Ilustrační foto - Předseda Senátu Miloš Vystrčil (vlevo) a tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu vystoupili 3. září 2020 v Tchaj-peji na tiskové konferenci.

Praha - Česko koncem října navštíví tři tchajwanští ministři i s podnikatelskou delegací. Návštěva navazuje na loňskou senátní misi na Tchaj-wan. Senátní zahraniční výbor doporučil vládě, aby návštěvu využila k prohloubení vzájemného dialogu a zprostředkovala navázání obchodní spolupráce například ve výrobě čipů pro automobily. Čína protestovala proti tomu, aby tchajwanští ministři byli v Česku oficiálně přijati.

Česko mají ve dnech 24. až 26. října navštívit ministr pro rozvoj Kung Ming-sin a ministr pro vědu a výzkum Wu Čun-čung s podnikatelskou delegací v rámci pravidelných bilaterálních hospodářských konzultací, které jsou pořádány od roku 2016 ve spolupráci s českým ministerstvem průmyslu a obchodu. Na jejich pobyt naváže dvoudenní návštěvou ministr zahraničí Joseph Wu, který přijede na pozvání projektu Sinopsis. Senátní výbor v tom vidí příležitost "posílit strategickou spolupráci v oborech s vysokou přidanou hodnotou, a to v situaci, kdy firmy celého světa vyrábějící v ČLR hledají cesty k proměně dodavatelských řetězců a nová teritoria pro vývoj a výrobu".

Výbor mimo jiné podpořil česko-tchajwanské obchodní a investiční fórum, které 25. října v Praze uspořádá v rámci návštěvy Svaz průmyslu a dopravy ČR. Vládu požádal výbor o to, aby zprostředkovala jednání s českými partnery o další spolupráci, zejména v turismu, umělé inteligenci, kybernetické bezpečnosti, informačních a počítačových technologiích nebo výrobě automobilů na elektrický pohon. Vybídl také ke spolupráci v oblastech vývoje, designu a výroby čipů, jejichž globální nedostatek zastavil výrobu ve firmě Škoda Auto.

Příležitost pro českou ekonomiku vidí v návštěvě tchajwanských ministrů také sinolog Martin Hála. Uvedl to na webu projektu Sinopsis. Podle něj může místo pročínské ekonomické diplomacie, kterou prosazoval prezident Miloš Zeman a která nepřinesla slibované čínské investice, pomoci Česko konečně pozvednout k vyšší přidané hodnotě zejména díky spolupráci v oblasti vyspělých technologií.

Senátní výbor pod vedením Pavla Fischera (nezávislý) také vyzval vládu, aby pomohla s ohledem na mimořádný potenciál dalšího rozvoje prosadit zahájení jednání o investiční dohodě mezi Tchaj-wanem a Evropskou unií, které některé členské státy blokují.

Čína, která Tchaj-wan považuje za svou součást, ústy mluvčího svého velvyslanectví vyjádřila v souvislosti s doporučením výboru "velkou nespokojenost a silný nesouhlas s provokací okolo záležitostí spojených s Tchaj-wanem", označila je za hrubé vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. Podle čínské ambasády jsou neoficiální ekonomické a mezilidské výměny s Tchaj-wanem možné, ne však "jakékoliv formy oficiálních výměn mezi zeměmi, které navázaly s Čínou diplomatické vztahy, a autoritami Tchaj-wanu".

Mluvčí na webu ambasády uvedl, že Čína je největším obchodním partnerem ČR mimo EU a že česká strana "nebude podléhat politickým manipulacím některých protičínských sil". Čína už loni silně protestovala proti tomu, aby Tchaj-wan navštívila senátní delegace v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS), hrozila politickými i hospodářskými sankcemi. Vystrčil se má podle informací ČTK recipročně setkat s ministrem zahraničí Wuem v Senátu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď