ČR chce kvůli problémům s Ruskem podle Lipavského posílit spolupráci s Indií

foto Český ministr zahraničí Jan Lipavský, 18. srpna 2022.

Vídeň/Praha - Česko chce kvůli omezení přístupu na ruský a čínský trh prohloubit spolupráci s Indií. Dnes to po jednání ve Vídni se svými kolegy ze Slovenska, Rakouska a Indie řekl České televizi český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle šéfa slovenské diplomacie Rastislava Káčera středoevropští ministři zahraničí vyzvali svůj indický protějšek Subrahmanjama Džajšankara, aby vyvinul diplomatickou snahu s cílem přivést Rusko k jednacímu stolu a zastavit agresi proti Ukrajině.

Indie sice ruskou invazi na Ukrajinu kritizuje, sankce proti Moskvě ale na rozdíl od západních zemí nezavedla.

"Indie v první řadě hájí své ekonomické zájmy a to také vysvětluje její postoj k otázkám ekonomických sankcí," řekl České televizi ministr Lipavský. Česko chce skrze Indii posílit své vazby s jihovýchodní Asii. Lipavský se tento rok chystá navštívit druhou nejlidnatější zemi, která je pátou největší ekonomikou světa, s cílem posílit spolupráci nejen v obchodě, ale i ve vědě, výzkumu a inovacích. Indie tento rok předsedá skupině největších světových ekonomik G20.

Ministři zahraničí Česka, Slovenska a Rakouska loni společně navštívili Ukrajinu a Moldavsko, aby těmto zemím dali najevo podporu a ochotu pomoci v souvislosti s ruskou agresí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď