Covid-19: europarlament žádá změny v patentech na vakcíny

foto Očkovací vakvíny proti koronaviru - ilustrační foto.

Evropský parlament chce pozastavit platnost patentů na očkovací látky proti koronaviru. Cílem je urychlit úsilí o lepší globální dostupnost vakcín a účinnější boj proti současné pandemii.

Europoslanci v usnesení, které plénum schválilo poměrem hlasů 355 (pro): 263 (proti): 71 (zdrželo se hlasování), navrhli zahájit jednání o dočasné výjimce z Dohody TRIPS WTO týkající se patentové ochrany. Smyslem tohoto kroku je zlepšit globální přístup k cenově dostupným zdravotnickým výrobkům používaných v boji proti onemocnění covid-19 a odstranit překážky výroby a nedostatky v dodávkách na celém světě.

Dobrovolné licenční dohody, prostřednictvím kterých se výrobci vakcín rozhodnou, komu a za jakých podmínek udělí patentovou licenci umožňující výrobu očkovacích látek, ale i transfer technologií a know-how do zemí s tradicí výroby vakcín, patří podle poslanců mezi hlavní způsoby, jak z dlouhodobého hlediska zvýšit a urychlit celosvětovou produkci očkovacích látek.

Parlament vyzval Evropskou komisi, aby urychleně odstranila vývozní překážky a nahradila je svým vlastním mechanismem pro udělování vývozních povolení požadavky na transparentnost vývozu. Spojené státy americké a Spojené království by zase měly okamžitě zrušit zákaz vývozu vakcín a surovin potřebných k jejich výrobě. Pro naočkování 70 procent světové populace je třeba 11 miliard dávek, přičemž doposud se vyrobil jen zlomek z tohoto množství, konstatuje usnesení EP

Převážná většina z 1,6 miliardy dosud použitých dávek vakcín byla podána v průmyslových zemích a ve státech, kde se vakcíny vyrábějí, přičemž pouze 0,3 procenta dávek vakcín bylo aplikovaných v 29 nejchudších zemích světa. Poslanci proto chtějí podpory pro výrobní kapacity na africkém kontinentě a navýšení příspěvku do celosvětového mechanizmu na distribuci vakcín COVAX.

Evropský parlament také požaduje úplné zveřejnění budoucích předběžných dohod o nákupu, alespoň těch, které se budou týkat vakcín příští generace. Součástí těchto dohod by měly být i požadavky transparentnosti pro dodavatele.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď