ČOI zakázala prodej respirátoru FFP2 značky TEX-TECH, účinně nechrání uživatele

foto Ilustrační foto - Respirátory FFP2 a FFP3 ve skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech (na snímku z 19. února 2021).

Praha/Brno - Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej českého respirátoru FFP2 značky TEX-TECH, který podle ní nesplňuje požadavky kladené na tento typ ochranných prostředků a uživatele účinně neochrání před pevnými částicemi a kapalnými aerosoly. ČOI o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Inspekce nařídila stažení výrobku z trhu a informace o něm nahlásila ministerstvu průmyslu a obchodu a do evropského systému nebezpečných výrobků nepotravinářského charakteru Safety Gate. Do sídla společnosti TEX-TECH z Hrušovan u Brna není možné se dovolat, podle informací ve veřejném rejstříku je v konkurzu.

Respirátor je z pěti vrstev netkané textilie, má všitý drátek pro vytvarování okolo nosu a univerzální velikost. Výrazně je na něm natištěno TEX-TECH FFP2 CE 1040, EN 149:2001+A1:2009, PREMIUM, 01102020/T. Bílá filtrační polomaska se prodávala po dvou kusech v průhledném plastovém obalu bez potisku.

Z provedených zkoušek v akreditované laboratoři podle ČOI vyplynulo, že respirátor nevyhověl požadavkům na celkový průnik a průnik filtračním materiálem. "Vzhledem ke skutečnosti, že filtrační polomaska má větší celkový průnik a průnik filtračním materiálem, nesplňuje požadavky kladené na respirátory typu FFP2 a nemůže uživatele účinně ochránit před pevnými částicemi a kapalnými aerosoly. Výrobek rovněž nesplňuje požadavky na označení CE a na návod a informace pro spotřebitele," uvedla ČOI.

Podrobné informace o výrobku, včetně jeho fotografií, inspekce zveřejnila také na svém webu.

Společnost TEX-TECH v Hrušovanech vznikla podle údajů z obchodního rejstříku v červnu 2020, od června 2021 je v insolvenci a od loňského prosince v konkurzu. Podle údajů v insolvenčním rejstříku své pohledávky přihlásilo několik desítek věřitelů, hodnota pohledávek přesáhla 50 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď