Cohen popsal Trumpa jako gangstera i obdivovatele Putina

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 23. července 2020.

Washington - Dlouhé roky byl známý jako jeho muž na špinavou práci, nyní amerického prezidenta Donalda Trumpa odsuzuje. Bývalý Trumpův právník Michael Cohen ve své knize Disloyal - A Memoir (Neloajální - Paměti), která dnes přichází do prodeje, pokračuje v kritice současného šéfa Bílého domu. Svého někdejšího klienta v ní označuje za rasistu, podvodníka, sexuálního predátora, člověka s mentalitou "mafiánského bosse" či za obdivovatele ruského prezidenta Vladimira Putina.

Cohenovy paměti rozšiřují letošní seznam knih, jejichž autory jsou lidé z Trumpova okolí. Velký rozruch vyvolaly na jaře memoáry prezidentova bývalého bezpečnostního poradce Johna Boltona, prezidentově neteři Mary Trumpové později vyšlo dílo, které v názvu jejího strýce označuje za "nejnebezpečnějšího muže na světě".

Kniha Disloyal - A Memoir (Neloajální - Paměti) Michaela Cohena, bývalého právníka prezidenta Donalda Trumpa. Kniha Trumpova exprávníka se nese v podobném duchu jako jeho loňská výpověď v Kongresu, učiněná krátce před nástupem do vězení k výkonu tříletého trestu za vícero zločinů. Před zákonodárci Cohen o prezidentovi hovořil jako o lháři a rasistovi, který ke lhaní nutí ostatní.

V "pravdivém příběhu někdejšího prezidentova osobního advokáta" Cohen přidává ještě řadu dalších nelichotivých označení. Podle Bílého domu je asi 400stránková kniha plná lží a její autor "zdiskreditovaným zločincem, který lhal Kongresu". Cohen se zase prezentuje jako svědek "nestřežených momentů", v nichž současný prezident ukazoval, jaký ve skutečnosti je.

"Bylo pravidlem, že Trump vyjadřoval nevalné mínění o všech černoších, od těch v hudbě, až po kulturu a politiku," cituje z knihy zpravodajský web BBC. Trump prý například jednou svého právníka vyzval, aby jmenoval "jednu zemi řízenou černochem, která není prdel světa". Podle Cohena se to stalo v čase, kdy byl prezidentem Spojených států Barack Obama.

Dalším tématem knihy jsou údajné gangsterské praktiky, jako například vyhrožování novinářům. Autor líčí, že se ve službách Trumpa cítil jako "consigliere" v organizaci nápadně se podobající mafii.

Bývalý Trumpův advokát také popisuje několik případů, kdy prý byl současný prezident otevřeně sexistický, osahával ženy v sídle společnosti Trump Organization či je líbal na rty. Trumpa v posledních letech více než 20 žen obvinilo ze sexuálního obtěžování či napadení. Trump v roce 2005 o svém nevhodném chování mluvil při natáčení televizního pořadu Access Hollywood a mimo jiné se tehdy chlubil tím, že "když jsi hvězda", pak si ženy nechají osahávání líbit.

Podle Cohena je Trump kromě "predátora" také obdivovatelem svého ruského protějšku Putina. "Celá jedna společnost a civilizace ohýbaná na povel jednoho muže, taková byla Trumpova představa ideální historické formy vlády," píše se podle BBC v nové knize.

Předtím, než se z Cohena stal hlasitý Trumpův kritik, byl považován za člověka, který pro současnou hlavu státu USA vyřeší jakýkoli problém. Řešení jednoho z nich je podle něj jednou z příčin jeho současné trestu. Cohen byl totiž v roce 2018 odsouzen mimo jiné za porušení zákona o financování volební kampaně, a to v souvislosti s vyplacením desítek tisíc dolarů pornoherečce Stephanie Cliffordové, která tvrdí, že měla s Trumpem milostný poměr. Aktuálně si bývalý právník svůj tříletý trest odpykává v domácím vězení v důsledku opatření spojených se šířením koronaviru.

Sám sebe Cohen v memoárech prezentuje i jako oběť "gangsterské taktiky" federálních prokurátorů, přičemž podle televize CNN zpochybňuje některé trestné činy, k nimž se dříve přiznal. Americký veřejnoprávní rozhlas NPR uvedl, že v knize se mísí přijímání zodpovědnosti za vlastní činy se snahou popsat příčiny dlouholeté loajality k Trumpovi. "Byla to tělesná, emocionální, ne úplně duchovní, ale hluboká touha a potřeba, kterou pro mne Trump uspokojoval," uvádí autor.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď