Letištní správě v USA docházejí peníze, cestující mají problémy

foto Letadlo startuje z letiště. Ilustrační foto.

Washington - Rozpočtová krize americké vlády dnes poprvé vážněji narušila letecký provoz na východě Spojených států, když na newyorském letišti LaGuardia byly nakrátko zastaveny přílety a zpoždění letadel ohlásila letiště v Newarku a Filadelfii. Důvodem je nedostatek letištního personálu.

Vládní úřady v USA jsou od loňských Vánoc bez peněz kvůli sporu prezidenta s Kongresem kolem hraniční zdi na jihu USA. Donald Trump zablokoval financování části ministerstev a centrálních úřadů, platy nedostávají mimo jiných pracovníci odbavovacích kontrolních služeb na amerických letištích a letoví kontroloři.

Část z nich odmítá bez platu pracovat a hlásí zdravotní volno, protože předpisy jim zakazují vybírat dovolenou, pokud by to ohrozilo provoz. O potížích s přílety a odlety informovala už dřív letiště v Miami a Jacksonvillu na Floridě.

Zastavení příletů na letiště LaGuardia oznámil Federální úřad pro letectví (FAA). Plný provoz byl sice po chvíli obnoven, nicméně FAA varoval, že situace se kdykoli může opakovat.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo prohlásil, že zastavení vládních financí ohrožuje bezpečnost amerických letišť a je rizikem pro cestující. Podle agentury AP zaslal do Bílého domu dopis s výzvou, aby Trump vládní účty okamžitě otevřel.

CNN: Trump zvažuje vyhlásit kvůli hraniční zdi výjimečný stav

Bílý dům připravuje jako alternativní řešení rozpočtové krize prohlášení, v němž Trump vyhlásí výjimečný stav podél jižní hranice USA, informoval zpravodajský server CNN. Výjimečný stav by Trumpovi umožnil uvolnit přes sedm miliard dolarů (přes 159 miliard korun) na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Tento postup by byl patrně napaden u soudu.

Část amerických federálních úřadů je od 22. prosince bez peněz, neboť Trump se s Kongresem pře o finance na vybudování zdi, které demokraté odmítají uvolnit. Ve čtvrtek americký Senát ve dvojím hlasování zamítl návrhy demokratů a republikánů, jak vládní rozpočtovou krizi ukončit.

Trump v Bílém domě novinářům řekl, že pro financování zdi má "jiné alternativy". Narážel tím podle agentury AP patrně na vyhlášení výjimečného stavu, po němž by na stavbu zdi užil peněz z federálního rozpočtu, a obešel tak Kongres.

Administrativa by mohla získat 681 milionů dolarů od ministerstva financí z fondu zabaveného majetku, 3,6 miliardy dolarů určených na vojenské stavby, tři miliardy dolarů od Pentagonu z fondu vyčleněného na stavební práce a 200 milionů dolarů z fondů ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Pokud prezident Trump výjimečný stav vyhlásí, bude tento krok patrně napaden u soudu a v Kongresu se proti ozvou demokraté. Kritici tvrdí, že prezident nemůže výjimečného stavu využít k tomu, aby na stavbu zdi uvolnil peníze daňových poplatníků. Se soudní dohrou podle CNN počítají i Trumpovi poradci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď