CNN: Trump osobně řídil kampaň proti Bidenovi na Ukrajině

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump na Dni veteránů v New Yorku.

New York - Donald Trump se loni v prosinci osobně setkal se dvěma podnikateli z bývalého SSSR a pověřil je "tajnou misí" na Ukrajině, která měla poškodit pověst prezidentova volebního soka Joea Bidena. O schůzce Trumpa se Lvem Parnasem a Ihorem Frumanem dnes informovala televize CNN s odvoláním na nejmenované zdroje.

Parnas a Fruman mají americké pasy, ale pocházejí z Ukrajiny, respektive z Běloruska. Trump dosud tvrdil, že tyto muže nezná. Podle CNN jim na prosincové schůzce řekl, aby přiměli ukrajinskou vládu obnovit vyšetřování Bidena a jeho syna Huntera, který na Ukrajině podnikal. Biden starší je favoritem demokratické nominace do boje o Bílý dům a příští rok se nejspíš pokusí zabránit Trumpovi v obhajobě mandátu.

Aktivity Parnase a Frumana v USA nakonec skončily skandálem, když byli v říjnu na washingtonském letišti zadrženi a obviněni z nezákonného lobbingu.

Schůzky Trumpa s oběma muži, která byla zachycena na fotografii, se podle CNN zúčastnil i prezidentův právník Rudy Giuliani, který je podle některých médií hlavním architektem "paralelní" diplomacie USA na Ukrajině, jejímž cílem je zvýšit Trumpovy šance na znovuzvolení. Giulianiho advokát CNN řekl, že k žádné soukromé schůzce loni v prosinci v Bílém domě nedošlo, Trump si prý s oběma podnikateli jen potřásl rukou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 15. prosince 2019

Očekáváme v 11:00 7°C

Celá předpověď