CNN: Americké drony létají po incidentu dále od Krymu, omezuje to sběr informací

foto Ilustrační foto - Ruská stíhačka Su-27 se přibližuje k zadní části dronu MQ-9 Reaper a začíná vypouštět palivo na fotografii z videa amerického ministerstva obrany 16. března 2023.

Washington - Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Létání dronů ve větší vzdálenosti od pobřeží podle činitele snižuje kvalitu zpravodajských informací. Špionážní satelity to mohou do jisté míry kompenzovat, ale družice nad pozorovanými oblastmi stráví kratší čas, což je ve srovnání s průzkumnými bezpilotními letouny činí méně efektivní, píše CNN. Americké průzkumné bezpilotní letouny podle zpravodajské stanice začaly létat nejen jižněji od Rusy anektovaného poloostrova, ale také výše.

Jiný nejmenovaný americký činitel už dříve stanici řekl, že nové trasy pro bezpilotní letouny jsou součástí snahy Washingtonu vyhnout se "přílišné provokaci", jelikož administrativa prezidenta Joea Bidena chce zabránit případné eskalaci do přímého konfliktu mezi USA a Ruskem.

Důvodem je incident z poloviny března, kdy se jedna ze dvojice ruských stíhaček Su-27 srazila nad Černým mořem s americkým průzkumným bezpilotním letounem MQ-9 Reaper.

Podle Washingtonu ruský stroj vypustil na americký dron palivo a poté do něj úmyslně nebo omylem narazil, kvůli čemuž dron skončil v moři. Pentagon rovněž zveřejnil video, které zachycuje, jak se ruské letadlo přiblížilo k americkému dronu. Na konci videa je vidět poškozená vrtule dronu. Moskva tvrdí, že mezi dronem a jejím letadlem nedošlo k žádnému fyzickému kontaktu, píše ruskojazyčná stanice BBC.

Americký ministr obrany Lloyd Austin po incidentu uvedl, že USA budou "létat tam, kde jim to mezinárodní právo dovolí". Podle mezinárodního práva hranice teritoriálních či výsostných vod sahají 12 námořních mil (asi 22,2 kilometru) od břehu. Nové trasy umisťují lety amerických průzkumných dronů do vzdálenosti více než 40 námořních mil od ukrajinského pobřeží, napsala nyní CNN.

Jak daleko od ukrajinského pobřeží létaly americké drony do incidentu, stanice neuvádí. Podle americké armády se ruská stíhačka setkala s bezpilotním letounem MQ-9 Reaper ve vzdálenosti přibližně 40 až 50 námořních mil od Krymu, ke střetu došlo o zhruba deset mil dále a dron se zřítil do moře zhruba 75 až 85 námořních mil od břehu, napsala už dříve agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď