ČNB vydala pamětní stříbrnou minci věnovanou motocyklu Jawa 250

foto Slavnostní prezentace pamětní stříbrné mince nominální hodnoty 500 Kč věnované legendárnímu československému motocyklu Jawa 250, 15. června 2022, Týnec na Sázavou.

Týnec nad Sázavou (Benešovsko) - Česká národní banka (ČNB) vydala pamětní stříbrnou minci věnovanou legendárnímu československému motocyklu Jawa 250. Motocykl na ní zobrazený je poprvé v historii numismatických emisí ČNB obarvený vrstvou ručně aplikovaného červeného a černého smaltu. Mince má nominální hodnotu 500 korun a v prodeji je ode dneška. Zástupci ČNB ji představili v prostorách výrobního závodu Jawy v Týnci nad Sázavou na Benešovsku.

Fotogalerie

Pamětní mince věnovaná typu 353 Kývačka, který byl v Československu sériově vyráběn v letech 1954 až 1962, je druhá z pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. První byla stříbrná pětisetkoruna s hologramem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok připomněl, že ČNB je tradiční emitent a o pamětní mince bývá velký zájem. "U nás má sběratelství velkou tradici a v poslední době se k tomu přidává i určitá řekněme investiční úvaha, že ty mince neztrácejí svoji hodnotu. Tradičně jejich cena roste, u některých více, u některých méně, záleží, jaká je po nich poptávka, jak jsou sběratelsky atraktivní. To k tomu určitě taky přispívá, ale hlavně je to sběratelská věc," řekl Rusnok ČTK.

Podobu mince navrhla Petra Brodská a ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Poprvé v historii svých numismatických emisí vydává ČNB minci v maximálním nákladu 30.000 kusů. Každá mince je vyrobená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 40 milimetrů a váží 25 gramů. ČNB vydává mince ve dvojím provedení – v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou v počtu 9877 kusů a ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem v počtu 20.123 kusů. Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou, ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Příští, v pořadí třetí emise pamětní stříbrné pětisetkoruny z řady Slavné dopravní prostředky je předběžně plánována na červen 2023. Ponese motiv dalšího dopravního prostředku československé výroby, osobního automobilu Tatra 603.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 6. října 2022

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď