ČNB nechala sazby beze změny a zlepšila letošní odhad vývoje HDP

foto Zasedací místnost bankovní rady České národní banky (ČNB) - ilustrační foto.

Praha - Bankovní rada České národní banky jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Zároveň centrální banka zlepšila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příští rok odhad zhoršila. Nově tak letos počítá s poklesem ekonomiky o 7,2 procenta a příští rok s růstem o 1,7 procenta.

V roce 2022 by podle ČNB měla ekonomika stoupnout o 4,2 procenta. "Nicméně výkon českého hospodářství nedosáhne předkrizové úrovně ani na konci roku 2022," upozornil dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zároveň nová prognóza počítá nejprve se stabilitou úrokových sazeb následovanou jejich postupným růstem příští rok. Podle Rusnoka ale nelze vyloučit, že sazby se nebudou zvyšovat celý příští rok. Většina bankovní rady se totiž domnívá, že zvyšování úrokových sazeb k normálu bude vyžadovat více času, než nová prognóza předpokládá.

To souvisí s nejistotami a riziky, která ohledně nově odhadovaného vývoje ekonomiky považuje centrální banka za výrazná. Patří mezi ně další možné zhoršení průběhu druhé vlny pandemie, vývoj rozpočtové politiky v příštím roce, vnitropolitický vývoj v USA, odchod Velké Británie z EU bez dohody nebo nejistota ohledně skladby nabídkových a poptávkových faktorů, které stojí v pozadí pozorovaného i do budoucna očekávaného domácího a zahraničního cenového vývoje.

Samotná prognóza počítá s citelným odezníváním druhé vlny pandemie tak, že do poloviny příštího roku by se situace měla vrátit na úroveň, kterou ekonomika zažila letos v létě.

"Nadále se domnívám, že dlouhodobější stabilita úrokových sazeb je nyní stále ten nejpravděpodobnější scénář, což potvrdila i slova guvernéra," uvedl například hlavní ekonm ING Jakub Seidler. Dodal, že samotná prognóza počítá s prvním růstem sazeb již ve druhém čtvrtletí příštího roku a celkově za celý rok se zvýšením sazeb třikrát. To ale podle něj není nyní realistické.

Inflace by podle ČNB měla činit ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku 2,2 procenta, tedy stejně jako v předchozí prognóze. V prvním čtvrtletí roku 2022 by měla inflace klesnout na 2,1 procenta, zatímco v předchozích odhadech ČNB počítala s inflací 2,2 procenta. Zároveň v nových odhadech centrální banka počítá se slabším kurzem koruny. Nově čeká letos i příští rok průměrný kurz 26,60 Kč/EUR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď