ČNB: Platební bilance skončila ve 3. čtvrtletí schodkem 210,7 miliardy korun

foto Česká národní banka - sídlo ČNB v Praze.

Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve třetím čtvrtletí ve schodku 210,7 miliardy korun. Předběžné údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Poukázala na příliv peněz ze zahraničí zejména kvůli snížení zahraničních aktiv. Loni ve stejném období vykázala bilance schodek 83,8 miliardy Kč, o rok dříve skončila ve třetím kvartále v přebytku 70,7 miliardy Kč.

Schodek běžného účtu platební bilance na roční bázi k hrubému domácímu produktu byl ve sledovaném období 5,3 procenta. Schodek bilance zboží a služeb činil 0,03 procenta.

Bilance zboží a služeb skončila ve třetím čtvrtletí schodkem 25,9 miliardy korun. Meziročně se tak výsledné saldo podle ČNB zhoršilo o 24,2 miliardy Kč v důsledku vyššího tempa růstu dovozu zboží v porovnání s přírůstkem vývozu. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání o 22,4 procenta vyšší při růstu vývozu o 220,2 miliardy Kč a dovozu o 244,3 miliardy Kč, uvedla banka.

Schodek bilance prvotních důchodů činil za třetí čtvrtletí 177,9 miliardy Kč, meziročně se tak prohloubil o 103,4 miliardy Kč, a to vlivem nárůstu vyplacených dividend zahraničním vlastníkům. Jejich objem z přímých a portfoliových investic stoupl proti stejnému loňskému období o 82 miliard na 153,6 miliardy Kč.

V bilanci druhotných důchodů vznikl ve třetím čtvrtletí sedmimiliardový schodek, který byl proti loňskému roku nižší o 700 milionů Kč. "Pozitivní vliv na tento vývoj mělo zlepšení bilance příjmů a plateb ve vztahu k rozpočtu Evropské unie, které se vykazují v položce druhotných důchodů," konstatovala ČNB.

Kapitálový účet vykázal ve třetím čtvrtletí přebytek 10,7 miliardy Kč. Kvůli poklesu investičních dotací z rozpočtu EU a zápornému saldu z obchodování s emisními povolenkami a kapitálovými transfery byl tento přebytek meziročně nižší o 27,1 miliardy Kč.

Centrální banka zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů činil ve druhém čtvrtletí schodek zhruba 74 miliard korun, byl tak o přibližně o 1,3 miliardy nižší proti předběžným údajům zveřejněným v září. V prvním kvartále dosáhl schodek 13,5 miliardy korun, za tři čtvrtletí je tedy bilance ve schodku 298,3 miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď