ČNB: Platební bilance skončila ve 2. čtvrtletí schodkem 72,7 miliardy korun

foto Počítačka bankovek, peníze, banka - ilustrační foto.

Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve druhém čtvrtletí ve schodku 72,7 miliardy korun. Je to nejhorší výsledek za poslední tři kvartály. Loni ve stejném období vykázala bilance přebytek 19,9 miliardy Kč. Předběžné údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Schodek běžného účtu platební bilance na roční bázi k hrubému domácímu produktu byl 3,5 procenta. Přebytek bilance zboží a služeb činil 0,4 procenta.

"Drahé energie prohlubují vnější nerovnováhu české ekonomiky," komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek. Je podle něj pravděpodobné, že schodek běžného účtu platební bilance se v letošním roce přiblíží ke čtyřem procentům HDP. Půjde o nejhorší výsledek od roku 2007, ovšem s tím rozdílem, že nyní jsou jeho primární příčinou drahé dovážené komodity včetně energií, dodal.

Bilance zboží a služeb skončila v letošním druhém čtvrtletí ve schodku 4,5 miliardy Kč. "Meziročně se výsledné saldo zhoršilo o 77,6 mld. Kč v důsledku vyššího tempa růstu dovozu zboží v porovnání s přírůstkem vývozu," uvádí ČNB.

Obchodní bilance se zbožím byla záporná, a to minus 40,1 miliardy Kč. To představuje meziroční zhoršení o 81,1 miliardy Kč.

Naopak bilance služeb se meziročně se zlepšila o 3,6 miliardy Kč a v letošním druhém kvartále skončila přebytkem 35,6 miliardy korun. Bilance zahraničního cestovního ruchu v porovnání se srovnatelným obdobím loňského roku vykázala aktivní saldo 4,6 miliardy korun. Dále se zvýšily především vývozy telekomunikačních služeb a služeb výzkumu a vývoje.

Bilance prvotních důchodů vykázala za druhé čtvrtletí záporné saldo 62 miliard Kč. "Meziroční nárůst pasivního salda o šest miliard Kč ovlivnil pokles čistých příjmů z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují v položce prvotních důchodů, a dále zhoršení úrokové bilance vlivem vyšších úroků placených do zahraničí," uvedla centrální banka v komentáři.

V bilanci druhotných důchodů vznikl ve druhém čtvrtletí schodek 6,3 miliardy Kč. Byl to o 9,1 miliardy korun horší výsledek než před rokem.

Kapitálový účet byl ve druhém čtvrtletí aktivní, příjmy převýšily výdaje o 11,4 miliardy korun. Meziroční pokles o 12,7 miliardy Kč ovlivnilo záporné saldo z obchodování s emisními povolenkami a kapitálové transfery.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď