ČNB kvůli koronaviru snížila úrokové sazby o půl procentního bodu

foto Česká národní banka (ČNB), pražské sídlo.

Praha - Bankovní rada České národní banky na mimořádném jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. ČNB o tom informovala v tiskové zprávě. Bankovní rada je zároveň připravena úrokové sazby dále snížit, pokud si to vyžádá ekonomický vývoj.

"Dnes není schopen nikdo odhadnout, jak bude vypadat ekonomika, až se podaří zvládnout problém s epidemií. Lze čekat ale dramatické negativní dopady do ekonomiky a na to se snaží ten souhrn dnešních opatření reagovat," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po mimořádném zasedání rady. Dodal, že ČNB bude dále na denní bázi sledovat situaci a zvažovat další kroky, pokud si to situace vyžádá.

Zároveň ČNB dnes potvrdila připravenost reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji. ČNB má k dispozici devizové rezervy 3,4 bilionu Kč. Koruna přitom v posledních dnech oslabuje až nad hranici 27 korun za euro.

"Domníváme se tak, že ČNB by vstoupila na trh a podpořila korunu intervencemi v případě, kdy by koruna oslabila k hranici kolem 28 Kč za euro. ČNB má v tuto chvíli velké množství devizových rezerv (kolem 60 procent HDP) a má tak dostatek munice, aby mohla skokovému oslabení koruny delší období bránit," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Centrální banka také očekává, že se banky v současné situaci zdrží výplaty dividend a dalších kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank. "ČNB v této souvislosti konstatuje, že kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je díky kapitálovým rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu v současnosti robustní. Bankovní sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i makrozátěžové testy," uvedla banka.

Dnes také preventivně upravila pravidla měnových operací k dodávání likvidity (pozn. volných finančních prostředků) bankám, která zavedla v říjnu 2008 na podporu domácího finančního trhu během globální finanční krize. "Tyto dodávací repo operace budou počínaje středou 18. března 2020 vyhlašovány třikrát týdně v pondělí, středu, pátek namísto dosavadní frekvence jednou týdně," uvedla banka. Rusnok upozornil, že v současnosti banky problémy s likviditou nemají a opatření je preventivní. Banky v současnosti o tyto operace zájem neměly, uvedl Rusnok.

ČNB snížila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 2,75 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada snížila o 0,5 procentního bodu na 0,75 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Rada ČNB dnes také revidovala dřívější rozhodnutí zvýšit od 1. července rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. proticyklickou kapitálovou rezervu na dvě procenta. Sazba tak zůstane na 1,75 procenta. Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky.

"Další měnové jednání rady je naplánováno na 26. března. A také u té protickylické rezervy, pokud by situace ukazovala potřebu dalšího dramatičtějšího snížení, tak jsme na to připraveni," uvedl Rusnok.

Ekonomové: ČNB vyslala jasný signál na podporu ekonomiky

Dnešní snížení úrokových sazeb centrální bankou hodnotí ekonomové hlavně jako signál trhům, že je ČNB připravena v případě potřeby zasáhnout a pomoci ekonomice. Navíc podle nich nejde ve světle vývoje na globálních trzích o překvapivý krok. Další snížení sazeb by podle nich negativně ovlivnilo vývoj kurzu koruny, zároveň však tento krok nevylučují. Nyní by měl podle ekonomů podpořit ekonomiku stát svou rozpočtovou politikou.

Bankovní rada České národní banky dnes na mimořádném jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Rada je zároveň připravena úrokové sazby dále snížit, pokud si to vyžádá ekonomický vývoj. ČNB tak dnešním krokem vrátila sazby na úroveň před loňský květnem. Naposledy banka snížila sazby o půl procentního bodu v únoru 2009, v době světové finanční krize.

"Dnešní krok má dát jasný signál trhu, že je centrální banka připravena konat v případě potřeby. Další snižování úrokových sazeb v tuto chvíli podle nás nedává příliš význam pro vyřešení akutních problémů v ekonomice, nelze ale vyloučit, že k takovému kroku bankovní rada dospěje. Míč je teď na straně fiskální politiky, která by měla doručit významná rozpočtová opatření ve snaze ztlumit hospodářský propad," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera je vzhledem k aktuální negativní situaci spojené s koronavirem pravděpodobné, že ČNB bude úrokové sazby dále snižovat. "To však bude mít negativní důsledek pro kurz koruny. Nelze tak vyloučit, že ČNB skončí ve zvláštní kombinaci politik, kdy bude sazby snižovat a zároveň intervenovat k posílení koruny," uvedl.

"Je to spíše první jasný signál, že naše centrální banka je připravena pomoci především firmám, jelikož snížení krátkodobé sazby nemá přímý vliv na cenu hypoték. Ty se odvíjejí od ceny dlouhodobých zdrojů na trhu, které výrazně klesaly do začátku března," uvedl regionální ředitel 4fin Vratislav Jůza.

Podle Dušana Jilčíka ze společnosti Starteepo je efekt dnešního kroku hlavně psychologický. "Centrální banka vysílá signál, že je připravena podporovat ekonomiku vůči škodám způsobeným koronavirovou nákazou," uvedl.

Podle partnera poradenské společnosti Moore Czech Republic Petra Kymličky ke snížení sazeb ČNB přistoupila především kvůli opatření Evropské centrální banky amerického FEDu. "I další centrální banky snižují sazby, aby zmírnily negativní dopady koronaviru na hospodářství," dodal.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč si myslí, že základní sazba může na 1,75 procenta servat delší dobu, a to i díky slabší koruně, která rovněž pomáhá zmírnit měnové podmínky v české ekonomice. "Nicméně pro nejbližší týdny, obecně pro celé druhé čtvrtletí, ale i pro samotné řádné zasedání bankovní rady na konci března, zde reálná možnost dalšího poklesu úroků samozřejmě je a bankovní rada bude tuto otázku přinejmenším pečlivě diskutovat," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď