ČNB dnes ukončí výměnu výročních dvacetikorun, vydala jich 600.000

foto O výroční dvacetikoruny s portréty Edvarda Beneše, Tomáše Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika (na snímku z 25. října 2018), které vydala ke 100. výročí vzniku Československa Česká národní banka (ČNB), je mezi lidmi velký zájem. ČNB začala vydávat dvacetikoruny ve středu 24. října 2018, kdy si je přišly vyměnit tisíce lidí. Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších dnech.

Praha - Česká národní banky dnes odpoledne ukončí výměnu výročních dvacetikorun s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše vydaných ke 100. výročí vzniku Československa. ČNB o tom informovala na webu. Výměnu ČNB zahájila minulý týden ve středu a po všechny dny ji doprovázely fronty před pobočkami centrální banky. Od každé mince vydala banka 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru.

Centrální banka zároveň zopakovala, že současná možnost výměny dvacetikorun není poslední šancí jak mince získat. Mince bude totiž možné koupit příští rok v sadách šesti příležitostných oběžných dvacetikorun.

Na konci ledna příštího roku centrální banka totiž plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

Zároveň již dříve centrální banka upozornila, že emise dvacetikorun s portréty významných osobností ČSR je ve srovnání s pamětními mincemi více než 50násobná. Nelze tak podle centrální banky očekávat výrazné zhodnocení ceny mincí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď