Člověk v tísni obnovil práci v Afghánistánu, od listopadu tam jsou Češi

foto Ilustrační foto - Dívka před provizorním obydlím v Kábulu, kde mnozí lidé přejívají několik let. 

Praha/Kábul - Humanitární organizace Člověk v tísni obnovila práce v Afghánistánu a od listopadu jsou na misi zahraniční pracovníci včetně několika Čechů. ČTK to organizace sdělila v tiskovém prohlášení.

"Cesta nebyla jednoduchá, ale jsem ráda, že jsme se sem po sedmidenní cestě dostali. S ohledem na rostoucí potřeby místních obyvatel je zapotřebí neustále reagovat na nové podněty. Proto jsme rádi, že máme i dočasnou pomoc několika zahraničních humanitárních týmů," uvedla ředitelka mise Člověka v tísni v Afghánistánu Klára Mičkalová. Nyní se nachází v Mazáre Šarífu, správním středisku severoafghánské provincie Balch.

Člověk v tísni má v Afghánistánu dvě plně funkční kanceláře a několik desítek místních zaměstnanců, kteří pracují v terénu. Zahraniční pracovníci včetně několika Čechů jsou na misi přítomni od listopadu. Další čeští pracovníci do země zamíří začátkem příštího roku.

Islamistické hnutí Tálibán převzalo nad Afghánistánem vládu v srpnu po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 let trvající válce odcházeli poslední američtí vojáci. Humanitární situace v Afghánistánu se podle Člověka v tísni stále zhoršuje, přičemž skoro dvě třetiny obyvatel mají před příchodem zimy obtíže se zajištěním pravidelného přístupu k základním potravinám. Asi 3,2 milionu afghánských dětí mladších pěti let je podle organizace podvyživených. Zároveň se také zvyšuje chudoba ve městech.

Člověk v tísni uvedl, že v Afghánistánu působí 20 let a od té doby pomohl stovkám tisíc lidí v nouzi, postavil či opravil tisíce domů, stovky škol a klinik, opravoval silnice a infrastrukturu jako rozvody elektřiny a vodní zdroje.

V tiskovém prohlášení zároveň organizace uvádí, že od letošního 18. října, kdy zahájil v Afghánistánu distribuce humanitární pomoci, podpořil přes 2280 domácností, tedy bezmála 16.000 lidí. Zejména se jedná o finanční podporu na nákup základních potravin, oprav obydlí, zaplacení nájmu, zajištění domácností před začátkem zimy, ale také podporu pro vysídlené rodiny. Do konce roku plánuje organizace distribuovat humanitární pomoc v celkové hodnotě více než 11 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď