Cleverly: Írán podporuje prolévání krve od Blízkého východu po Ukrajinu

foto Íránské vojenské drony. Ilustrační foto. 

Manáma - Britský ministr zahraničí James Cleverly dnes obvinil Írán z podpory konfliktů od Blízkého východu až po Ukrajinu. Cleverly na bezpečnostní konferenci v Bahrajnu prohlásil, že Londýn bude proto spolupracovat s partnery a usilovat o potlačení íránské hrozby.

Írán po určité době přiznal, že dodal Rusku bezpilotní letadla, jimiž nyní ruská armáda útočí na Ukrajinu. Tvrdí ale, že drony poskytl ještě před zahájením ruské invaze.

"Zatímco jejich národ (občané Íránu) protestuje proti desetiletím útlaku, prolévají íránští představitelé krev po celém regionu a až do Kyjeva," řekl ministr s odkazem na rozsáhlé protirežimní protesty, které v Íránu začaly v půlce září.

"Írán ohrožuje celou oblast. Jeho jaderný program je pokročilejší než kdy jindy, jeho režim prodává Rusku armádní drony, které zabíjejí ukrajinské civilisty. Británie je odhodlaná ve spolupráci s přáteli tuto hrozbu zastavit," zdůraznil Cleverly na bezpečnostní konferenci.

Z destabilizace Blízkého východu Írán viní naopak jiné země včetně USA a států oblasti Perského zálivu. Teherán pomáhá šíitským povstalcům v Jemenu a vyzbrojuje libanonský šíitský Hizballáh.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v Bahrajnu v pátek řekla, že EU zvažuje další sankce proti Íránu. Také ona kritizovala šíření zbraní, jež "ohrožuje bezpečnost".

USA, Kanada a EU už na íránské politiky a zbrojní průmysl uvalily sankce za dodávky dronů Rusku a za potlačování současných protestů. O život při nich podle lidskoprávních organizací přišlo přes 300 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 15:00 -1°C

Celá předpověď