Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády i Vondráček

foto Ilustrační foto - Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (na snímku ze 14. ledna 2020).

Praha - Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jako ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí patnáctičlenného kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Podle úřadujícího premiéra Petra Fialy (ODS) je na každé opoziční straně, jakou strategii komunikace zvolí. "Pokud se ANO rozhodlo pro klasickou stínovou vládu, je to jejich strategie a víc k tomu nemám co říct," uvedl. Dodal, že občanští demokraté se v opozici rozhodli pro práci na principu externích týmů, expertů a skupin, čemuž voliči rozuměli.

Dalšími členy stínové vlády z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministrem dopravy ve stínové vládě je poslanec Martin Kolovratník, ministrem zdravotnictví místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Julius Špičák, ministrem školství moravskoslezský hejtman a předseda školského výboru Sněmovny Ivo Vondrák. Ministryní vnitra se stala místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, ministry zahraničí, práce a sociálních věcí a zemědělství jsou poslanci Jaroslav Bžoch, Aleš Juchelka a Karel Tureček.

Babišův stínový kabinet má také tři zmocněnce: Jana Richtera pro sport, Roberta Králíčka pro IT a digitalizaci a Patrika Nachera pro ochranu spotřebitelů.

Na dnešním zasedání se stínová vláda, jež podle Babiše bude jednat každý týden, zabývala programem středečního jednání kabinetu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Bývalý premiér na tiskové konferenci kritizoval novou vládu. "To, co předvedla nová vláda za měsíc, potvrzuje to, že je nekompetentní. Není schopna řešit problémy naší země a našich občanů," řekl Babiš.

Poukázal například na to, že policisté, hasiči či pracovníci sociálních služeb dostali od letoška do tarifů 700 korun navíc, zdravotníci si polepšili o šest procent a učitelé o dvě procenta. Babišova vláda dříve navrhovala větší navýšení platů. Dále kritizoval středeční rozhodnutí vlády o snížení slev ve veřejné dopravě ze 75 na 50 procent z jízdného nebo zastavení kompenzačních programů.

Vláda Spolu a Pirátů se STAN podle Babiše také není schopna řešit dopady zvýšených cen energií na občany. Za nesmysl označil to, že hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let a pracující v sociálních službách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď