Členové Spolku přátel hradu Lukova našli v lesích poklad ze 14. století

foto V Lukově na Zlínsku se konal 15. září 2019 Den hradu Lukova, který nabídl mši v hradní kapli svatého Jana nebo výstavu věnovanou proměnám hradu za posledních 35 let.

Lukov (Zlínsko) - Dva členové Spolku přátel hradu Lukova, který zříceninu na Zlínsku postupně zvelebuje, našli v lesích nedaleko poklad z počátku 14. století. Obsahoval více než 400 stříbrných mincí. Lidé si je pravděpodobně budou moci poprvé prohlédnout při Dni hradu, který je na programu 19. září, sdělil dnes ČTK předseda spolku Jiří Holík.

Fotogalerie

Poklad se členům spolku podařilo objevit náhodou při houbařské vycházce do lesů v okolí Lukova. "V dubovém porostu, kde pravděpodobně divočáci hledali žaludy a při tom notně rozryli terén, v jedné z jam zasvítily stříbrné mince. Nejednalo se o pár kusů, ale o opravdový poklad 392 pražských grošů a 27 haléřů markraběte Jošta, které byly uložené v malém džbánku," uvedl Holík.

Poté, co se od dvojice o pokladu dozvěděl, ohlásil nález archeologům z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kteří si mince převzali k odbornému ošetření a dalšímu zkoumání. "Pokud bude vše probíhat dle předpokladů, bude poklad vystaven na hradě Lukov při programu Dne hradu, který se bude konat v sobotu 19. září," doplnil Holík.

Program Dne hradu nabídne od 10:00 do 17:00 dále mši svatou, slavnostní otevření nové expozice nazvané Legenda o záchraně hradu, ochotnické divadelní představení Lotrando a Zubejda a výstavy pojmenované Hrad Lukov v proměnách času a Zahrady a zahradníci rodu Valdštejnů.

Lukov byl ve 13. století součástí sítě hradů, které tvořily ochranu východní hranice českého království. Za třicetileté války byl střediskem Valachů bojujících za osobní a náboženskou svobodu. Po vypálení a poničení švédskými vojsky chátral, na konci 18. století byl definitivně opuštěn a proměnil se ve zdroj levného stavebního materiálu.

Loni získalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně soubor 37 stříbrných a 12 zlatých mincí ze 16. a 17. století. V lesích nedaleko krajského města je našel amatérský spolupracovník muzea. Už dříve objevil téměř na stejném místě 74 historických zlatých mincí, při následném průzkumu nalezli odborníci ještě další tři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď