Člen íránského jaderného vyjednávacího týmu dostal pět let

foto Ilustrační foto - Účastníci vídeňských rozhovorů o íránském jaderném programu.

Teherán - K pětiletému vězení byl v Íránu odsouzen člen íránského jaderného vyjednávacího týmu. Informovala o tom dnes íránská agentura Tasním bez bližších podrobností o identitě odsouzeného a o případu. Loni však íránská média spekulovala o tom, že byl zatčen člen týmu s dvojím občanstvím kvůli podezření, že poskytoval citlivé ekonomické informace nepřátelům Íránu.

Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi jadernou dohodu, ve které se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí. Teherán ovšem v poslední době čelí zesílené kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tuto dohodu označil za nejhorší, která kdy byla podepsána.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nicméně uvádí, že Írán své závazky z jaderné dohody v zásadě plní.

Ostatní signatářské státy dohody Američany před odstoupením od dohody varují. Její stoupenci tvrdí, že mezinárodní dohled zajistí, aby Írán nevyráběl jaderné bomby. Teherán hrozí, že pokud Bílý dům od dohody odstoupí, i Írán smlouvu přestane respektovat.

Trump před dvěma týdny řekl, že se o osudu jaderné dohody už rozhodl. Odmítl ale prozradit, k jakému rozhodnutí dospěl. Pokud prezident během října neoznámí, že Írán dohodu dodržuje, bude mít americký Kongres 60 dnů na to, aby rozhodl, zda znovu zavede sankce, které jaderná dohoda ruší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď