ČKP: Povinné ručení letos zatím zdražilo pomaleji, o 2,9 procenta

foto Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Praha - Průměrná cena pojistného v povinném ručení v letošním roce zatím stoupla o 2,9 procenta, zatímco za celý loňský rok to bylo o 4,5 procenta. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) o tom dnes informovala ČTK. Letošní průměrné pojistné u povinného ručení dosáhne podle ní 3066 Kč, což je o 97 Kč více proti loňskému roku.

Proti tomu trend minulých let v růstu průměrné škody stále pokračuje, když se v roce 2020 zatím zvýšil o 5,2 procenta. Průměrná škoda na majetku nyní dosahuje 44.000 Kč a průměrná újma na zdraví téměř 380.000 Kč.

Vlivem pandemie na jaře 2020 krátkodobě klesl počet škod. U škod vzniklých v ČR byl zaznamenaný největší pokles ve srovnání se stejným měsícem předchozích let 2018 a 2019 během dubna, a to o třetinu, a čtvrtinové poklesy nastaly také v březnu a květnu. V dalším období se již počty řešených škod výrazně nelišily od škod vzniklých ve stejném období loni . Navíc během nouzového stavu zdaleka nejméně klesly počty nehod vzniklých z důvodu nepřiměřené rychlosti nebo nesprávného předjíždění s potenciálně nejvíce tragickými následky.

V současném období aktuální druhé vlny pandemie nenastal podle ČKP zásadní propad intenzity využívání individuální dopravy. Lze podle kanceláře naopak očekávat spíše tlak na její vyšší využití namísto veřejné dopravy, tím pádem ale vzniká i vyšší pravděpodobnost vzniku škod.

Zvýšení objemu pojistného u povinného ručení v roce 2020 pokračuje již nižším tempem než v roce 2019, a to jak z důvodu nižšího růstu počtu pojištěných vozidel, tak i kvůli zpomalování růstu průměrného pojistného. Podle pojistného matematika kanceláře Petra Jedličky pokračuje dlouhodobé rozevírání nůžek mezi cenou pojistného a finanční náročností škod, kdy průměrná škoda na majetku narůstá o šest procent a růst nároků újmy na zdraví představuje 4,6 procenta.

"Bez ohledu na letošní epidemiologickou situaci sledujeme pokračující vysokou inflaci u majetkových i zdravotních škod. Tento nárůst souvisí s navyšující se cenou práce v autoservisech, rostoucí cenou náhradních dílů, ale také s technicky sofistikovanější, a tím nákladnější opravou vozidel," upozornil.

Vývoj povinného ručení se za posledních několik let nesl ve znamení růstu počtu škod. V letošním roce se podle průběžného stavu předpokládá, že jejich počet bude nižší vzhledem ke krátkodobému snížení provozu vlivem vyhlášeného nouzového stavu. Kancelář očekává, že objem řešených případů dosáhne 16 miliard Kč.

U osobních automobilů způsobí ročně škodu průměrně 34 klientů na 1000 pojištěných vozidel, frekvence škod je tedy 3,4 procenta. U rizikových klientů je ale stále výrazně vyšší, téměř každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí během roku nehodu a frekvence škod tak u nich dosahuje 19 procent.

Aktuální počet všech pojištěných vozidel činí 8,5 milionu, nicméně v posledním období výrazně poklesl počet pojištěných vozidel tahačů (o čtyři procenta) a autobusů pro dálkovou přepravu (o 14 procent). Tento pokles je důsledkem přerušení podnikání v období nouzového stavu a vládních opatření, kdy společnosti, které nemohou vykonávat činnost přepravy osob nebo zboží, odhlásily aktuálně nepoužívaná vozidla z registru po dobu, co omezení činnosti trvá. Proti tomu stále narůstá počet pojištěných vozidel u osobních automobilů zejména těch v nejmenší kategorii, kam spadají také elektromobily.

Vedle toho je 161.000 vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vodidla. Nejvíce nepojištěných škod těmito vozy způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje, naopak relativně málo nepojištěných škod vzniká na jihu Čech, v Pardubickém kraji a ve všech moravských krajích. Nepojištěné újmy na zdraví a škody na majetku vyřizuje Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď