CK Pragotour plus, zaměřená na pobyty škol, kvůli covidu končí

foto Žáci na chodbě základní školy - ilustrační foto.

Praha - CK Pragotour plus, která se zaměřovala na pořádání školních výletů a škol v přírodě, po pěti letech končí. Její jednatel podal na firmu návrh na insolvenční řízení. Veškeré akce cestovní kanceláře se odehrávají na jaře a kvůli koronavirovým opatřením se jich zrušilo sto procent. České televizi to řekl jednatel cestovní kanceláře Jiří Vlasák. Kancelář eviduje závazky zhruba za 4,5 milionu korun. Převážně jde o zálohy vybrané od škol a rodičů. Firma ujišťuje, že všem klientům budou peníze vráceny z pojištění.

"Jsme školní cestovní kancelář, to znamená, že všechno se odehrává hlavně na jaře. Na začátku března přišel koronavirus a sto procent akcí se zrušilo. Měli jsme připravených 70 škol v přírodě, téměř 170 instruktorů a úplně všechno přišlo vniveč," řekl ČT Vlasák. Firma má zálohy u rekreačních zařízení, většinu z nich nedostala zpátky. "Prostě je nereálné pokračovat," řekl Vlasák. Velké cestovní kanceláře jsou podle něj v jiné pozici, školní cestovní kancelář nemůže říct školám, že se akce odehraje za rok nebo že dostane voucher.

Firma podala k soudu 29. května návrh na vydání usnesení, kterým bude zajištěn úpadek společnosti. Společnost v něm uvádí, že kromě školních akcí pro letošní rok připravila rozšíření činnosti o akce zaměřené na příjezd zahraničních turistů s cílem poznat Českou republiku, na což vynaložila "poměrně velké" finanční prostředky. Společnost také uvádí, že pojistné období pro povinné pojištění proti úpadku skončilo 31. března 2020. "Přes veškerou snahu se bohužel dlužníku nepodařilo najít pojišťovnu, která by v dnešní době uzavřel novou pojistnou smlouvu a poskytla tak obligatorní pojistné krytí rizik (...) Jednání o prodloužení současné pojistné smlouvy s Pojišťovnou Union, která poskytovala pojištění dlužníkovi do 31. března 2020 také nebylo úspěšné," uvádí firma v návrhu.

"Cestovní kancelář se dostala do situace, kdy není možné smluvně dohodnuté zájezdy realizovat a vytvořit plánovaný zisk, není možné ani vrátit uhrazené zálohy v plné výši a od 1. dubna 2020 již nemá ani zákonné pojištění proti úpadku," shrnula v návrhu.

Nová legislativa umožnila cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Pokud je lidé nevyužijí k úhradě jiné cesty do 31. srpna příštího roku, mají nárok na vrácení peněz. Peníze mohou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Tuzemské cestovní kanceláře zaplatily na letošní sezonu do začátku koronavirové krize podle Asociace cestovních kanceláří ČR zálohy na zájezdy klientů do zahraničí za 2,96 miliardy korun. Další stovky milionů vyplatily na zálohách dopravcům. Kvůli uzavřeným hranicím se jim prakticky zastavil prodej nových zájezdů. Čelí proto obrovským ztrátám.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď