Cirkulární ekonomika: výbor žádá závazné cíle do roku 2030

foto Emise - znečištění - ekologie - ilustrační foto

Evropská unie potřebuje jasně definované mety, které ji mají dovést k bezuhlíkové, ekologicky udržitelné, netoxické a plně cirkulární ekonomice. Tento stav má nastat nejpozději do roku 2050, shodli se europoslanci.

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu (EP) přijal zprávu k nové iniciativě Akční plán pro cirkulární ekonomiku EU. Pro bylo 66 členů výboru, proti šest, zdrželo se sedm.

Europoslanci zdůraznili, že současná lineární ekonomika v duchu „vezmi-zpracuj-odhoď” se musí změnit ve skutečné cirkulární hospodaření, založené na celé řadě klíčových principů. Ty mají zabránit plýtvání energiemi, snížit jejich spotřebu a vyčerpávání zdrojů. Výrobky mají být zhotovovány tak, aby snižovaly ztráty, sestávaly z neškodných materiálů, byly bezemisní a chránily lidské zdraví. Výhody, které z tohoto přístupu pro spotřebitele pramení, jsou nesporné, konstatovali poslanci.

Závazné cíle do roku 2030 mají být založeny na vědeckých poznatcích, které se týkají použití vybraných materiálů a jejich dopadů na uživatele. Tyto studie se zabývají celým spektrem produktů, dostupných na evropském trhu. EP proto naléhá na Evropskou komisi, aby v tomto roce určila harmonizované, srovnatelné a jednotné indikátory pro cirkulární ekonomiku a komfort spotřebitelů. Závazky se mají týkat rovněž recyklovatelnosti obsahu.

„Přechod na cirkulární hospodaření je ekonomickou příležitostí pro Evropu, kterou bychom neměli promarnit. Evropa není světadílem, který by byl bohatý na zdroje. Má nicméně dovednosti, zkušenosti a schopnosti, jak vyvíjet a inovovat technologie. Ty jsou důležité k tomu, aby přemostily mezery a budovaly společnost bez zbytečného plýtvání. Tato kombinace vytváří pracovní místa a pomáhá ekonomickému růstu a přibližuje nás k dosažení našich klimatických předsevzetí,” uvedl nizozemský europoslanec-zpravodaj Jan Huitema (Renew Europe).

O zprávě výboru by se mělo hlasovat na únorovém plénu EP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď