Čínský turista v Praze koronavirus nemá, potvrdil test

foto Ilustrační foto - Snímek z centrální laboratoře pražské Nemocnice Na Bulovce z 27. ledna 2020.

Praha - Testy nepotvrdily nákazu novým koronavirem u čínského turisty, který byl dnes hospitalizován v Praze Na Bulovce. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Simona Krautová. Nachlazený muž je v nemocnici od dopoledne, kdy ho spolu s dalšími pěti Číňany přivezla záchranná služba z hotelu v Nuslích. Ty už nemocnice propustila. Lékaři v Česku prověřovali několik případů podezření na koronavirus, žádný se dosud nepotvrdil.

Pražská záchranná služba podle informací mluvčí Jany Poštové dnes převezla do nemocnice šest cizinců z hotelu v Sevřené ulici.

"Jednoho z nich jsme si nechali na vyšetření, je nachlazený a má příznaky. Ostatní jsme propustili," řekla ČTK Krautová kolem poledne. Večer oznámila, že výsledek testu na koronavirus u hospitalizovaného muže byl negativní.

Záchranná služba po dohodě s krajskou hygienickou stanicí minulý týden přijala preventivní opatření a stanovila, jak mají posádky postupovat v případě podezření na koronavirus. Pokud se setkají s pacientem, který má horečnaté onemocnění a v posledních dvou týdnech se vrátil z Číny nebo byl v kontaktu s někým, kdo Čínu v posledních dvou týdnech navštívil, převezou ho na infekční oddělení Nemocnice na Bulovce k dalšímu vyšetření. Obojí podle Poštové dnešní šestice splňovala.

Úřady a zdravotníci dnes oznámili, že koronavirem není nakažen muž z Kroměřížska, který byl v Číně jako turista, ani nezletilá Číňanka, která přijela na návštěvu k příbuzným na Opavsku.

Virem s označením 2019-nCoV se podle čínských úřadů nakazilo již přes 4500 lidí, podle expertů však může být jejich reálný počet výrazně vyšší. Nemoci, jež v extrémním případě způsobuje dýchací potíže vedoucí k udušení, padlo za oběť již přes sto lidí.

Případy nákazy hlásí i řada dalších států, v Evropě jsou to zatím Francie a Německo.

U Číňanky pobývající na Opavsku se koronavirus nepotvrdil 

U nezletilé Číňanky, která přijela na Opavsko na prázdniny k příbuzným, se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo. ČTK to dnes řekl Jiří Krušina, mluvčí Slezské nemocnice v Opavě, jejíž pracovníci o dívku pečovali. Odpoledne mluvčí uvedl, že nemocnice aktuálně řeší i případ páru s podezřením na koronavirus. Na výsledky testů se ale stále čeká a k dispozici zřejmě budou až ve středu.

Děvče do Česka přiletělo před necelými dvěma týdny a u svých příbuzných onemocnělo, objevil se u něj kašel a horečka. Rodina zalarmovala infekční oddělení nemocnice. Podle mluvčího příbuzní postupovali správně, když s dívkou nepřišli do žádné ambulance.

Mluvčí uvedl, že když rodina informovala nemocnici o podezření na onemocnění koronavirem, vyslala nemocnice do domácnosti speciální tým v oblecích kvůli odebrání vzorků. Bylo rozhodnuto, že dívka zůstane v domácí izolaci a nasadili jí léky proti horečce. Rodina byly poučena, aby při zhoršení stavu dívky hned kontaktovala nemocnici. Podle mluvčího se zdravotnické zařízení připravovalo na možné přijetí pacientky, krátce byly zopakovány postupy pro tyto situace. Krušina připomněl, že nemocnice je na tyto krizové stavy dobře připravena, protože v minulosti se na ně zaměřila i při cvičeních.

V souvislosti se šířením koronaviru jsou v pohotovosti další zdravotnická zařízení. Infekční oddělení je například i v Havířově na Karvinsku. Mimo standardních akutních lůžek má také lůžka odpovídající nejpřísnějším podmínkám pro hospitalizaci vysoce infekčních pacientů.

"Infekční oddělení v Havířově má kromě izolačních lůžek k dispozici i takzvaný biobox, který slouží k dočasné izolaci pacienta s vysoce nebezpečnou nákazou před jeho překladem do Nemocnice Na Bulovce v Praze," uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong. Nemocnice poučila i lékařský a nelékařský personál.

Nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem aktuálně postupují podle doporučení, které v minulém týdnu zaslala Krajská hygienická stanice. Všechny příjmové ambulance krajských nemocnic mají například více osobních ochranných pomůcek, mají také připraveny speciální ochranné obleky a desinfekce.

Pacient ze Zlínska nemá podle ministerstva koronavirus

Pacient ze Zlínského kraje má podle ministerstva zdravotnictví negativní výsledek testu na koronavirus. Muž z Hulína na Kroměřížsku, který byl na začátku ledna jako turista z Číně, přišel v pondělí do Kroměřížské nemocnice s příznaky chřipky, poté byl převezen do Uherského Hradiště. Další zatím nepotvrzená podezření zůstávají u pacientů v Moravskoslezském kraji a pražské Nemocnici Na Bulovce.

Čtyřicetiletý muž byl v Uherskohradišťské nemocnici v izolaci. Po vyloučení nákazy novým koronavirem není podle lékařů důvod k jeho další hospitalizaci. "Ještě dnes by tak měl být propuštěn do domácí péče. Žádný jiný případ podezření na nákazu novým koronavirem se v tuto chvíli v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži neobjevil," sdělil dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Rozbor vzorků hospitalizovaného muže dělala Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze, kam nemocnice v pondělí odpoledne odeslala vzorky.

Uherskohradišťská nemocnice nemusela kvůli hospitalizaci muže s podezřením na nákazu koronavirem přijmout žádná speciální opatření. Pacient byl na samostatném pokoji v izolaci. "Jeho stav byl po celou dobu hospitalizace stabilizovaný, cítil se dobře. Byl vyčleněn personál, který o muže pečoval, aby se zamezilo případnému šíření nákazy, byl také vybaven ochrannými pomůckami. Na dotčených odděleních nebyla zavedena žádná speciální opatření, provoz nemocnic v Kroměříži a Uherském Hradišti nebyl nijak omezen a běží po celou dobu standardně," uvedl Havrlant.

Ve Zlínském kraji je podle hygieniků v souvislosti s nákazou koronavirem v domácím ošetřování jeden člověk. Nebyl však ve středisku nákazy, ale kvůli cestování a z bezpečnostních důvodů mu hygienici doporučili zůstat 14 dnů doma.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď