Michel vyzval prezidenta Číny, aby přiměl Rusko respektovat Chartu OSN

foto Předseda Evropské rady Charles Michel a prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching v Pekingu 1. prosince 2022.

Peking - Šéf Evropské rady Charles Michel dnes na schůzce s čínským prezidentem vyzval Si Ťin-pchinga, aby využil svého vlivu na Rusko a v souvislosti s Ukrajinou ho přiměl respektovat Chartu OSN. Čínský vůdce dal podle Michela jasně najevo, že Čína nedodává Rusku zbraně. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínský prezident uvedl, že při jednání se šéfem Evropské rady v Pekingu apeloval na politické řešení ukrajinského konfliktu. "Musíme se vyhnout stupňování napětí a prohlubování krize a usilovat o nastolení míru," prohlásil Si Ťin-pching podle čínské státní televize CCTV.

Peking se obdobně k ukrajinskému konfliktu vyjádřil v minulosti již několikrát. Čína, která je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, nevyprovokovaný ruský vpád na Ukrajinu odmítá odsoudit a kritizuje sankce Západu vůči Moskvě. Čína rovněž zvýšila dovoz ruského zemního plynu, uhlí a ropy a tento týden čínské a ruské letectvo uspořádaly společné vojenské cvičení, napsala agentura AP.

Na setkání ve Velkém sále lidu v čínském hlavním městě Si Michelovi řekl, že Čína bude pokračovat ve strategické komunikaci a spolupráci s Evropskou unií. Dodal, že doufá, že unijní instituce a členské státy budou Čínu vnímat "objektivně a korektně", uvedla televize CCTV.

Evropu přitom čínský vůdce varoval před "všemi formami nové studené války". Takovéto způsoby myšlení a ideologické střety je třeba překonat, řekl Si Ťin-pching.

Michelova kancelář už před cestou šéfa unijních summitů do Pekingu uvedla, že návštěva se koná na pozadí napjaté geopolitické a ekonomické situace. Michel na říjnové strategické diskusi Evropské rady o vztahu EU s Čínou uvedl, že unie nesmí být ve vztahu k Číně naivní, ale měla by se zároveň vyvarovat permanentní konfrontace.

Vztahy Číny a EU v posledních měsících komplikuje rostoucí napětí kolem Tchaj-wanu, otázka práv čínských menšin či spojenectví Pekingu s Moskvou. Ožehavým tématem je přísná čínská politika nulové tolerance vůči covidu-19, která vyvolala vlnu dlouho nevídaných protestů. Čínský prezident dnes znovu zdůraznil, že strany se nesmějí vzájemně vměšovat do svých vnitřních záležitostí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď