Čínský prezident Si Ťin-pching přijel do ohniska koronaviru

foto Čínský prezident Si Ťin-pching

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching dnes navštívil Wu-chan. Je to jeho první návštěva místa, odkud se loni v prosinci začal šířit nový koronavirus, který dosud zabil na celém světě až 4000 lidí. Prezident chce podle agentury Reuters svou návštěvou dát najevo, že opatření, jež Peking zavedl proti šíření viru, byla účinná. Čínská burza na Siovu návštěvu zareagovala okamžitě oživením.

V Číně se nakazilo od konce loňského roku přes 80.000 lidí a více než 3100 zemřelo. Už několik dní se ale šíření viru zpomaluje a denní nárůst nových případů je stále mírnější. Čísla ale naopak stoupají jinde ve světě, nejvíce v Itálii, Jižní Koreji a Íránu.

Nejpostiženějším místem je čínská provincie Chu-pej a její středisko Wu-chan. "Je zřejmé, že Si nemohl Wu-chan navštívit dříve. Riziko, že by se mohl nakazit, bylo příliš vysoké. Teď tam přijel sklidit úrodu. Jeho přítomnost dává komunistické straně možnost brzy ohlásit vítězství nad virem," citovala agentura Reuters profesora univerzity v Pekingu Čang Minga.

Prezident ve Wu-chanu hodlá vyjádřit vděk zdravotníkům, vojákům, policistům, zaměstnancům města i dobrovolníkům, stejně tak jako obyvatelům a pacientům, uvedla k Siově návštěvě čínská agentura Nová Čína.

Na Čínu se v počátcích snesla kritika za zatajování informací a zlehčování možného rizika. Země ale zavedla drakonická opatření v podobě uzávěry jedenáctimilionového Wu-chanu i celé provincie Chu-pej a podařilo se jí šíření koronaviru omezit.

Úřady v Chu-peji se nyní chystají uvolnit omezení a povolit cestovat lidem z méně postižených oblastí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď