Čínský premiér Li Kche-čchiang byl zvolen na dalších pět let

foto Poslanci na plenárním zasedání čínského parlamentu dnes zvolili premiéra Li Kche-čchianga (uprostřed) na další pětileté období.

Peking - Poslanci na plenárním zasedání čínského parlamentu dnes zvolili premiéra Li Kche-čchianga na další pětileté období. Z takřka 3000 poslanců byli jen dva proti, informovala agentura Reuters.

V sobotu byl na druhé volební období zvolen také prezident Si Ťin-pching, který v poslední době výrazně posiluje svou moc. Poslanci před týdnem schválili změnu ústavy, která ruší dosavadní omezení funkce prezidenta a viceprezidenta na deset let. Si Ťin-pching tak může zůstat v čele Číny neomezeně dlouho.

K posílení prezidentovy moci přispěje také vytvoření nového mocného protikorupčního úřadu, který by měl Siovi pomoci v tažení proti korupci, jež stanovil za klíčový bod své vlády.

Šéfem tohoto úřadu byl dnes zvolen Jang Siao-tu, který rovněž zastává funkci zástupce vedoucího ústřední komise pro kontrolu disciplíny, jež je hlavním protikorupčním orgánem vládnoucí komunistické strany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď