Čínská vláda slíbila 198 miliard Kč na boj s novým koronavirem

foto Muž dezinfikuje koš před nádražím ve městě Wu-chan.

Peking - Čínské ministerstvo financí a národní zdravotnická komise poskytnou 60,33 miliardy jüanů (198 miliard Kč) na boj proti šíření nového koronaviru, který už v Číně připravil o život 80 lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na internetové stránky ministerstva.

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej. Doposud se virem nakazilo 2744 lidí.

Nejhůře postižené město Wu-chan dnes navštívil čínský premiér Li Kche-čchiang. Na fotografiích, které zveřejnila čínská vláda, je premiér vidět v modrém ochranném plášti a s ústy zakrytými rouškou. Čínská média uvedla, že premiér do metropole provincie Chu-pej přijel "prověřit a řídit" úsilí místních úřadů v boji s novým koronavirem, ale také "setkat se s pacienty a zdravotnickým personálem".

Starosta Wu-chanu na dnešní tiskové konferenci podle agentury Reuters přiznal, že reakce města na nákazu "nebyla dost dobrá", a nabídl svou rezignaci.

Čínské úřady v neděli oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, které začaly v sobotu. Konec novoročních svátků se posune z pátku na neděli 2. února.

Vláda čínské finanční metropole Šanghaje uvedla, že v tomto městě se lidé do práce nebudou smět vrátit až do 9. února. Nařízení se týká vládních a soukromých firem s výjimkou těch, které zajišťují veřejné služby, či například farmaceutických společností.

Nový virus označovaný jako 2019-nCoV podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď